Trwa ładowanie...

Ceny polis ubezpieczeniowych pójdą w górę. Efekt nowych przepisów podatkowych

Towarzystwa ubezpieczeniowe od 1 lipca będą musiały płacić 23-proc. podatek VAT od usług, które zlecają firmom zewnętrznym. To oznacza, że dodatkowe koszty będą przenosić na klientów. Efektem będzie wzrost cen polis ubezpieczeniowych.

Ceny polis ubezpieczeniowych pójdą w górę. Efekt nowych przepisów podatkowychŹródło: iStock.com
d1ngt1l
d1ngt1l

Jak pisze "Rzeczpospolita", dotychczas usługi pomocnicze dla zakładów ubezpieczeń były zwolnione z VAT-u, ale teraz zostaną tym podatkiem objęte, i to w podstawowej, 23-procentowej stawce.

Chodzi o usługi, które towarzystwa ubezpieczeniowe zlecają firmom zewnętrznym w przypadku likwidacji szkód. Wielu ubezpieczycieli zleca na zewnątrz wycenę kosztu naprawy uszkodzonego samochodu czy ocenę stanu zdrowia poszkodowanej osoby.

Teraz taki outosourcing będzie opodatkowany. Nie wiadomo jeszcze, w jakim stopniu przełoży się to na wzrost cen, ponieważ różni ubezpieczyciele w różnym stopniu korzystają z usług firm zewnętrznych.

Z pewnością wszystkie towarzystwa będą teraz ograniczać zakres korzystania z usług pomocniczych, by nie narażać się na konieczność płacenia VAT-u. Jak zaznaczają eksperci, ubezpieczyciele nie są płatnikami VAT.

Wideo: Tanie ubezpieczenie. Jak wybrać dobrego doradcę?

Niektórzy ubezpieczyciele zresztą już od dłuższego czasu ograniczają współpracę z firmami zewnętrznymi, tworząc własne struktury, które wykonują różne zadania z zakresu likwidacji szkód.

d1ngt1l

Jak jednak wskazuje Maciej Fedyna, wprowadzenie VAT-u na usługi pomocnicze dla ubezpieczycieli to kolejny przykład działania prawa wstecz.

Chodzi o to, że towarzystwa ubezpieczeniowe muszą płacić VAT także od polis, które zostały zawarte przed 1 lipca. W takich przypadkach dodatkowe koszty nie zostały wkalkulowane w ceny polis.

W jakim stopniu dodatkowe koszty zostaną przeniesione na klientów, a w jakim ubezpieczyciele wezmą je na siebie - okaże się niedługo.

d1ngt1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ngt1l