Trwa ładowanie...
d4fqguv

Ceny zbóż wciąż rosną; tańsze żywiec wieprzowy, drób i OMP - MRiRW

06.12. Warszawa (PAP) - Na rynku krajowym, od 22 do 28 listopada, ceny zbóż nadal rosły. W porównaniu z poprzednim tygodniem pszenica była droższa o 2,6 proc., żyto o 4,8 proc., a...

d4fqguv
d4fqguv

06.12. Warszawa (PAP) - Na rynku krajowym, od 22 do 28 listopada, ceny zbóż nadal rosły. W porównaniu z poprzednim tygodniem pszenica była droższa o 2,6 proc., żyto o 4,8 proc., a jęczmień o 6,8 proc. - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego. Więcej płacono także za żywiec wołowy. Potaniały wieprzowina, drób i mleko.

ZBOŻA

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 22-28.11.2010 r. przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 779 zł/t, tj. o 2,6 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu i o ponad 5 proc. wyższym niż przed miesiącem. Jednocześnie ziarno to było o 64 proc. droższe niż rok wcześniej.

Za żyto konsumpcyjne w skupie uzyskiwano średnio 653 zł/t, tj. o 4,8 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o ponad 9 proc. więcej niż przed miesiącem. W odniesieniu do porównywalnego okresu listopada 2009 r. żyto skupowano aż 2,2-razy drożej.

d4fqguv

Po ponad miesięcznym spadku, cena jęczmienia paszowego w dniach 22-28.11.2010 r. wzrosła do 630 zł/t. Było to o 6,8 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, o 4 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 58 proc. więcej niż przed rokiem.

Przeciętna cena skupu kukurydzy w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrosła o 6 proc. kształtując się na poziomie 718 zł/t. Ziarno to było droższe niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o 8 proc. i o 56 proc.

MIĘSO

Po szybkim spadku notowanym we wrześniu i pierwszej połowie października, od półtora miesiąca ceny skupu trzody chlewnej wahają się w wąskim zakresie 3,80-3,84 zł/kg. Ceny żywca wieprzowego notowane w dniach 22-28.11.2010 r. były o 4 proc. niższe niż w końcu listopada 2009 r.

d4fqguv

Wzmożony popyt na wołowinę na rynkach zagranicznych stymuluje dalszy wzrost cen skupu bydła. W dniach 22-28.11.2010 r. za żywiec wołowy przeciętnie płacono 5,00 zł/kg, tj. o 1,3 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o ponad 7 proc. więcej niż przed miesiącem. Również w porównaniu do cen sprzed roku żywiec wołowy był o 7 proc. droższy.

W czwartym tygodniu listopada br. kurczęta typu brojler, tak jak tydzień wcześniej, skupowano po 3,00 zł/kg. Była to cena o 1,8 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 3 proc. wyższa niż przed rokiem. Względnie wysokie są ceny skupu indyków, za które w dniach 22-28.11.2010 r. dostawcy otrzymywali przeciętnie 4,92 zł/kg wobec 4,95 zł/kg w poprzednim tygodniu i 4,94 zł/kg przed miesiącem. Jednocześnie indyki były o 8 proc. droższe niż przed rokiem.

MLEKO

d4fqguv

Od końca października br. przeważają spadki cen odtłuszczonego mleka w proszku. W dniach 22-28.11.2010 r. za artykuł ten płacono o prawie 2 proc. mniej niż tydzień wcześniej, tj. 8,35 zł/kg. Podobne tendencje wykazywały ceny pełnego mleka w proszku. Jednak w analizowanym tygodniu PMP podrożało o ok. 1 proc., do 10,79 zł/kg. W porównaniu do cen sprzed miesiąca proszek mleczny był tańszy o 3-6 proc. (PAP)

jow/ jtt/

d4fqguv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fqguv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj