Trwa ładowanie...

Ceny zboża najwyższe od ponad dekady. Groźba kryzysu na rynku żywnościowym

Wojna z Rosją hamuje dostawy zbóż od niektórych najważniejszych producentów. Kontrakty terminowe na pszenicę po raz pierwszy od ponad dekady przekroczyły poziom 10 dolarów za buszel. Sytuacja ta może spowodować zakłócenia na rynkach w najbliższych latach - ocenia w środę Bloomberg.

Wydarzenia ostatnich tygodni mogą przyczynić się do pobicia rekordów cenowych żywności na całym świecie - zaznaczył Bloomberg Wydarzenia ostatnich tygodni mogą przyczynić się do pobicia rekordów cenowych żywności na całym świecie - zaznaczył Bloomberg Źródło: Materiały prasowe, fot: biedronka
d2idbfp
d2idbfp

"Kontrakty terminowe na pszenicę po raz pierwszy od ponad dekady przekroczyły poziom 10 dolarów za buszel. Z kolei kukurydza jest najdroższa od dziewięciu lat. Cena oleju sojowego pobiła rekord" - wymienia Bloomberg.

"Inflacja cen żywności na całym świecie może przyspieszyć" - wskazał Bloomberg.

"Wielu rolników (na Ukrainie - PAP) walczy w obronie swojego kraju. Jest mało prawdopodobne, że wiosną zajmą się wysiewem. Ponadto w czasie konfliktu destrukcji ulega infrastruktura" - napisali autorzy depeszy.

"Ceny zbóż już wcześniej rosły z powodu ograniczonych dostaw po nieudanych żniwach i braku siły roboczej. Wydarzenia ostatnich tygodni mogą przyczynić się do pobicia rekordów cenowych żywności na całym świecie" - zaznaczył Bloomberg. "W czwartek ONZ opublikuje swój najnowszy indeks cen" - przypomniano.

24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" znajdujących się na wschodzie Ukrainy. W związku z napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2idbfp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2idbfp