Trwa ładowanie...
d25zzga

Ceramika Nowa Gala rezygnuje z planu budowy nowego zakładu

22.05. Warszawa (PAP) - Zarząd spółki Ceramika Nowa Gala (CNG) przedstawił radzie nadzorczej spółki decyzję o rezygnacji z realizacji projektu "Budowa zakładu w oparciu o...

d25zzga
d25zzga

22.05. Warszawa (PAP) - Zarząd spółki Ceramika Nowa Gala (CNG) przedstawił radzie nadzorczej spółki decyzję o rezygnacji z realizacji projektu "Budowa zakładu w oparciu o innowacyjną technologię produkcji płytek ceramicznych" - podała spółka w komunikacie.

Na realizację tego projektu spółka Ceramika Nowa Gala II z grupy CNG miała przyznane dofinansowanie w wysokości 52,8 mln zł, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Grupa do tej pory nie korzystała ze środków z przyznanego dofinansowania.

"Pogorszenie koniunktury na rynku materiałów budowlanych w ostatnich dwóch kwartałach, widoczne w opublikowanych wynikach grupy, oraz niepewne prognozy rozwoju sytuacji gospodarczej w Polsce zmieniły ocenę ryzyka finansowego projektu, który miał być w dużym stopniu finansowany długoterminowym kredytem bankowym" - napisano w raporcie.

"Jednocześnie ze względu na wynikającą z warunków wspomnianego wyżej programu dofinansowania konieczność ukończenia projektu najpóźniej w roku 2015 odłożenie jego realizacji do czasu poprawy sytuacji gospodarczej nie jest możliwe" - dodano.

d25zzga

CNG podała też, że w związku z podjętą decyzją spółka przystąpiła do prac nad przygotowaniem programu modernizacji istniejących fabryk, bazującego na kluczowych założeniach technologicznych zaniechanego projektu. Program ten, realizowany na mniejszą skalę, ma być w większym stopniu oparty o środki własne grupy nie powodując jej nadmiernego zadłużenia, jednak bez możliwości skorzystania z dofinansowania UE.

Wcześniej CNG informowała, że budowa zakładu ma pochłonąć 170-180 mln zł, przy czym 53 mln zł pochodzić będzie z dotacji unijnych. Moce zakładu miały wynieść około 4 mln m kw rocznie. Budowa miała rozpocząć się w 2013 r. Spółka prowadziła z bankami rozmowy na temat finansowania projektu. Liczyła na kredyty rzędu 100 mln zł.

Obecnie moce produkcyjne grupy Ceramika Nowa Gala wynoszą około 8,5 mln m kw płytek rocznie.(PAP)

gsu/ asa/

d25zzga
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25zzga