Trwa ładowanie...

Chiński biznesmen zamierza zakupić znaczny teren na Islandii

Bogaty chiński inwestor prywatny zamierza zakupić znaczny teren na Islandii, równy 0,3 proc. powierzchni wyspy, aby kosztem 100 mln dolarów zbudować tam ośrodek turystyczny wraz z polem golfowym - poinformował we wtorek dziennik "Financial Times".

Chiński biznesmen zamierza zakupić znaczny teren na IslandiiŹródło: AFP
d2ldurf
d2ldurf

Według niego, Huang Nubo - w przeszłości urzędnik chińskiej administracji rządowej - zawarł wstępne porozumienie w sprawie nabycia 300 kilometrów kwadratowych odludnego pustkowia na północnym wschodzie Islandii.

"Oponenci wyrażali wątpliwości, czy do zbudowania hotelu potrzebny jest tak duży obszar, równy 0,3 proc. powierzchni całej wyspy. Ostrzegali, że przedsięwzięcie to może stanowić przykrywkę dla geopolitycznych interesów Chin w państwie członkowskim NATO" - napisał "FT".

Według magazynu "Forbes", w roku 2010 Huang zajmował 161 miejsce na liście najbogatszych Chińczyków z majątkiem netto szacowanym na 890 mln dolarów. Należąca do niego grupa kapitałowa Zhongkun posiada ośrodki wypoczynkowe i turystyczne na terenie Chin i poza ich granicami.

Jak podał portal internetowy Iceland Review Online, wstępne porozumienie w sprawie nabycia islandzkich terenów przez chińską spółkę zawarto w ubiegłą środę, ale muszą je jeszcze zatwierdzić władze obu państw.

d2ldurf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ldurf