Trwa ładowanie...

Chińskie niemowlęta piją polskie mleko

Według analityków BGŻ dynamicznie rośnie sprzedaż polskiego mleka w proszku do Chin. Od stycznia do lipca polscy eksporterzy sprzedali do Państwa Środka 1,3 tys. ton tego produktu i zarobili na tym 3,6 mln euro - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Share
Chińskie niemowlęta piją polskie mlekoŹródło: Thinkstockphotos
d2ww6ss

Już od czterech lat popyt w Chinach na zagraniczne mleko w proszku rośnie tak szybko, że kilka krajów ograniczyło sprzedaż, aby przeciwdziałać intensywnemu jego wywozowi na rynek chiński.

Chińscy rodzice gotowi są płacić za droższe mleko sprowadzane z zagranicy, bo panicznie boją się rodzimych produktów. W 2008 r. po spożyciu mleka w proszku skażonego melaminą - składnikiem do produkcji plastiku zmarło sześcioro chińskich dzieci, a 300 tys. zachorowało.

Już w ubiegłym roku Polska wysłała do Chin 730 ton mleka w proszku. W pierwszym półroczu br. wartość ta została podwojona. Szybko rosnący eksport mleka w proszku sprawia, że nasi producenci podnoszą ceny. W sierpniu 1 kg chudego mleka w proszku sprzedawali za średnio ponad 13 zł, podczas gdy przed rokiem żądali za nie 9,5 zł. Tłuste kosztowało 12 zł, teraz już 15 zł.

d2ww6ss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ww6ss