Trwa ładowanie...
d3hnajf

Chlebowski: zablokowuję szkodliwe projekty o opcjach walutowych

Szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski
powiedział, że jako szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych
zamierza zablokować projekty o opcjach walutowych, które są
szkodliwe dla gospodarki. PSL, które zgłosiło jedną z trzech
propozycji, odpowiada: większość jest po naszej stronie.

d3hnajf
d3hnajf

_ Nie ukrywam, że moją intencją jest zablokowanie tych projektów. One są szkodliwe dla gospodarki i sektora finansowego w Polsce. Jako szef komisji finansów publicznych nigdy nie pozwolę, aby siłą - na potrzeby politycznej awantury - forsować projekty niezgodne z konstytucją _- powiedział Chlebowski na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, nawet jeśli autorom projektów przyświecają dobre intencje, to zapisy tych projektów są bardzo groźne. Projekty dotyczące rozwiązania problemów związanych z opcjami walutowymi złożyły w Sejmie kluby PiS, PSL i Lewicy.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował wcześniej, że we wtorek nie odbędzie się planowane posiedzenie Konwentu Seniorów w tej sprawie z udziałem szefa NBP Sławomira skrzypka i ministra finansów Jacka Rostowskiego. Tłumaczył, że nie pozwoliły na to kalendarze "pozasejmowych" gości i posiedzenie Konwentu odbędzie się gdy tylko to będzie możliwe.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski powiedział PAP, że samo zgłoszenie projektu i nagłośnienie sprawy przyniosło już pozytywny efekt, bo banki zachowują się w stosunku do przedsiębiorców bardziej elastyczniej.

d3hnajf

_ Ani pan przewodniczący Chlebowski, ani marszałek Komorowski nie mają na tyle siły, żeby zablokować projekt w prezydium Sejmu czy na Konwencie Seniorów, bo tam większość jest po stronie tych, którzy chcą takich rozwiązań _ - podkreślił polityk PSL.

W połowie kwietnia sejmowa Komisja Ustawodawcza zdecydowała, że - mimo zastrzeżeń co do zgodności z konstytucją i prawem unijnym poselskich projektów PiS, PSL i Lewicy dotyczących opcji walutowych - można nad nimi dalej pracować i projekty trafiły do Komisji Finansów Publicznych.

Projekty dotyczą rozwiązania takich sytuacji, w których między bankiem a przedsiębiorcą zawarta została asymetryczna umowa w sprawie opcji (chodzi o nierównomiernie rozłożone ryzyko na strony umów) lub gdy umowa była zawarta w wyniku zastosowania przez bank lub firmę inwestycyjną nieuczciwych praktyk.

PSL i Lewica chcą, żeby w przypadku braku ugody między przedsiębiorstwami i bankami firmy mogły odstępować od umowy. PiS z kolei liczy, że stronom sporów uda się zawrzeć porozumienie, w przeciwnym przypadku o ewentualnym unieważnieniu umowy zadecydują sądy.

d3hnajf

Chlebowski poinformował, że projekty ustaw o opcjach walutowych mają "druzgocące" opinie instytucji państwowych - Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego.

_ Są to projekty ustaw niezgodne z konstytucją, niezgodne z prawem unijnym. Skutki wprowadzenia w życie tych ustaw mogą być rujnujące dla sektora bankowego i być bardzo poważnym zagrożeniem dla funkcjonowania polskiej gospodarki _- ocenił Chlebowski.

d3hnajf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hnajf