Trwa ładowanie...

Ciepło z głębi ziemi. Wulkan może ogrzać ich domy

Miejscowość Bolsward w północnej Holandii chce ogrzewać domy energią cieplną z wygasłego, ale wciąż wydzielającego ciepło wulkanu Zuidwal znajdującego się na Morzu Wattowym – informuje portal NOS.

Wulkan ma 150 milionów lat i wygasł. Jak się okazuje nie jest jedynym wulkanem w HolandiiWulkan ma 150 milionów lat i wygasł. Jak się okazuje nie jest jedynym wulkanem w HolandiiŹródło: Unsplash, fot: Toby Elliott
d32tozt
d32tozt

Na niecodzienny pomysł wpadła fryzyjska inicjatywa obywatelska "Stogef". Chce ona wykorzystać ciepło z odkrytego pięćdziesiąt lat temu wulkanu, znajdującego się między miejscowością Harlingen a wyspą Vlieland na Morzu Wattowym.

Wulkan ma 150 milionów lat i wygasł, jednak ciągle emanuje ciepłem, co może być idealnym źródłem ogrzewania domów – czytamy w artykule.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wakacje za granicą tańsze niż w Polsce. "Państwo nie powinno ingerować w poziom cen"

Niebanalny pomysł na zastosowanie natury

Organizacja, wspólnie z lokalnym samorządem, chciałaby w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat rozpocząć inwestowanie w infrastrukturę, która umożliwiałaby wykorzystanie ciepła wulkanu.

Ze zleconych przez nas analiz wynika, iż inwestycja jest zdecydowanie opłacalna – przekonuje Ynze Salverda ze "Stogef", cytowany przez NOS.

Zuidwal nie jest jedynym wulkanem w Holandii, albowiem na Morzu Północnym, 100 kilometrów na północny zachód od wyspy Texel, znajduje się odkryty w 2020 r., wygasły wulkan Mulciber.

d32tozt

Ocieplanie domu w Polsce

Zakłada się, że im większa powierzchnia domu, tym stosunkowo większe koszty, jakie trzeba ponieść przy pracach ociepleniowych. Jednak nie tylko ona ma tu znaczenie. Ważna jest też technika ocieplenia i elewacja, rozmiar i kondycja ścian zewnętrznych, aż w końcu region, w jakim położony jest dom.

Program Czyste Powietrze wprowadzono w 2019 r., ale – jak przypomniał portal Murator Plus – w 2023 r. doczekał się nowej odsłony – większych pieniędzy na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Zwiększono dofinansowanie oraz poziom dotacji, który wynosi od 40 proc. do 100 proc. Poziom dofinansowania był uzależniony od zakresu realizowanej inwestycji, ale też dochodów wnioskodawcy. O najwyższą kwotę wsparcia mogą ubiegać się osoby, których miesięczny dochód na osobę wynosi:

  • 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym;
  • 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Koszty ogrzewania domu zależą nie tylko od samej izolacji termicznej budynku, lecz także od rodzaju wykorzystywanego paliwa oraz systemu ogrzewania, jaki jest stosowany. Sprawny piec gazowy czy nowoczesna pompa ciepła będą ogrzewać dom szybciej i sprawniej, jednak ich zakup jest kolejnym sporym wydatkiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d32tozt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32tozt