Trwa ładowanie...
dsqz8no

CIR: kwestie europejskie w agendzie rozmów premierów Polski i Grecji (komunikat)

...

Share
dsqz8no

23.10. Warszawa - CIR informuje:

Proces ratyfikacji Traktatu z Lizbony oraz przygotowania do konferencji klimatycznej w Kopenhadze to główne tematy aktualnej europejskiej agendy. Wśród tematów bieżących są także takie kwestie, jak bezpieczeństwo energetyczne, polityka spójności oraz Europejska Polityka Sąsiedztwa.

Traktat z Lizbony został ratyfikowany w 26 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Ostatnim krajem, który jeszcze nie ratyfikował dokumentu są Czechy. Kolejnym etapem prac nad Traktatem będzie przygotowanie do jego wejścia w życie. Działania te powinny dotyczyć zarówno kwestii technicznych, jak też merytorycznych np. podziału kompetencji, obsady stanowisk i spraw instytucjonalnych.

Unia Europejska przygotowuje się także do grudniowej konferencji klimatycznej COP15 w Kopenhadze. Wypracowanie wspólnego stanowiska Unii wymaga omówienia takich kwestii, jak: wkład UE do globalnego systemu przeciwdziałania zmianom klimatycznym, unijnego podziału zobowiązań dotyczących ochrony środowiska, warunków wprowadzeniach 30-procentowego celu redukcyjnego oraz kryteriów określania obowiązków poszczególnych państw w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

dsqz8no

W UE pojawiają się też pytania o przyszłość polityki spójności i jej miejsce w kolejnej perspektywie budżetowej. Zarówno Polska, jak i Grecja dostrzegają duże znaczenie polityki spójności w zmniejszaniu różnic w rozwoju poszczególnych regionów Europy i w realizacji zasady solidarności w Unii.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

dsqz8no

Podziel się opinią

Share
dsqz8no
dsqz8no