Trwa ładowanie...
d4kfzzz

CIR: pierwsze spotkanie zespołu ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej (komunikat)

...

Share
d4kfzzz

24.04. Warszawa - CIR informuje:

Dzisiaj po raz pierwszy zebrał się zespół ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej, utworzony na podstawie zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dn. 9 kwietnia br. Ma on przybliżyć opinii publicznej główne przyczyny katastrofy, zawarte w raporcie tzw. komisji Millera.

Do jego zadań należy również analiza pojawiających się w przestrzeni publicznej hipotez na temat innych niż ustalone w oficjalnym raporcie przyczyn katastrofy oraz naukowa ocena materiałów, na podstawie których zostały one sformułowane. W najbliższych miesiącach zespół skupi się także na spotkaniach z ekspertami lotniczymi i przedstawicielami środowiska naukowego, którzy od wielu miesięcy deklarują gotowość współpracy w celu przybliżania przyczyn katastrofy.

Zespół przypomina, że przyczyną katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, jak wskazała komisja Millera było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg. Doprowadziło to do zderzenia z przeszkodą terenową, oderwania fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu i zderzenia z ziemią. Wszelkie inne hipotezy należy uznać za nieuprawnione i niepoparte wiarygodnym materiałem dowodowym.

d4kfzzz

W skład Zespołu ds. wyjaśniania opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej z dn. 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem wchodzą: Maciej Lasek (przewodniczący) i Wiesław Jedynak (wiceprzewodniczący) oraz Agata Kaczyńska, Piotr Lipiec i Edward Łojek (członkowie). Kontakt z zespołem możliwy jest poprzez Centrum Informacyjne Rządu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

d4kfzzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kfzzz
d4kfzzz