Citigroup odda rządową pomoc
Citigroup, który dostał największą pomoc od amerykańskiego rządu, zawarł porozumienie z nadzorem rynku, na mocy którego zwróci podatnikom 20 mld USD i w zamian uniknie narzuconych przez rząd ograniczeń wysokości płac.
Citigroup był już ostatnim dużym amerykańskim bankiem wciąż zależnym od rządowego wsparcia. Pieniądze na spłatę tej "nadzwyczajnej pomocy finansowej" - jak to określał rząd - bank pozyska ze sprzedaży za 20,5 mld USD akcji i obligacji.
Prezes Citigroup Vikram Pandit nalegał na wydostanie się spod opieki TARP (Troubled Asset Relief Program) w obawie, że narzucone przez program ograniczenia co do wysokości wynagrodzeń i premii narażą bank na przechwycenie najcenniejszych pracowników przez rywali z Wall Street.
Bank of America, największy w USA, w minionym tygodniu zakończył operację wychodzenia z TARP po zwrocie 45 mld USD. Prawie 19,3 mld USD pozyskał na ten cel ze sprzedaży papierów wartościowych.Citigroup w ubiegłym roku pożyczył w ramach TARP też 45 mld USD. W tym roku rząd zgodził się 25 mld USD z tej kwoty zamienić na akcje zwykłe Citigroup i w rezultacie stał się właścicielem prawie 34 proc. udziałów w banku.
Departament Skarbu zapowiedział, że w najbliższym czasie zamierza sprzedać część akcji Citigroup za 5 mld USD, a reszty spodziewa się pozbyć w ciągu sześciu do 12 miesięcy. Bank z kolei zobowiązał się do końca roku wpłacić na rządowe konto 3,1 mld USD z tytułu dywidendy i odsetek. W sumie koszty objęcia rządową pomocą sięgną w Citigroup prawie 5,1 mld USD. Dodatkowo bank ma wyemitować w przyszłym miesiącu akcje zwykłe za równowartość 1,7 mld USD i przekazać je pracownikom zamiast gotówki, którą musiałby im wypłacić z tytułu wynagrodzeń.
Amerykański rząd konsekwentnie zwija program pomocowy, który jesienią ubiegłego roku uratował przed bankructwem wiele tamtejszych banków. Sekretarz skarbu Timothy Geithner w wywiadzie prasowym z 4 grudnia zapewniał, że większość pieniędzy podatników przeznaczonych na ten cel będzie odzyskana. W czerwcu pożyczki oddały JPMorgan, Goldman Sachs i Morgan Stanley. Spółki, których wciąż na to nie stać, to AIG i GM.
PARKIET