Trwa ładowanie...

Co dalej z umowami Polaków? Ministra potwierdza plany rządu

Jednym z kamieni milowych związanych z Krajowym Planem Odbudowy, jest oskładkowanie umów zlecenie i o dzieło. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z money.pl potwierdziła plany rządu w tym zakresie.

Ministra potwierdza plany rządu Ministra potwierdza plany rządu Źródło: Licencjodawca, fot: Marcin Obara
d12tm3x
d12tm3x

Grzegorz Osiecki i Tomasz Żółciak z money.pl zapytali Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, ministrę rodziny, pracy i polityki społecznej, o przyszłość kamienia milowego Krajowym Planie Odbudowy (KPO) związanego z oskładkowaniem umów zleceń i umów o dzieło. Dziennikarze zauważyli, że pojawiają się sprzeczne informacje co do tego, czy te przepisy wejdą w życie, a jeśli tak, to w jakiej formie.

Rząd nie ma w planach rewidowania kamienia milowego

Ministra Dziemianowicz-Bąk wyjaśniła, że na poziomie rządowym zdecydowano, aby nie rewidować tego kamienia milowego, co oznacza, że nadal jest warunkiem otrzymania kolejnych transz z KPO.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Milioner z branży pogrzebowej. Zdradza szczegóły biznesu - Tomasz Salski w Biznes Klasie

Wyjaśniła, że rozwiązanie to, obecne w semestrze europejskim (przeglądzie krajowych reform z rekomendacjami Komisji Europejskiej - przyp. red.), ma na celu walkę z segmentacją rynku pracy i zwiększenie bezpieczeństwa emerytalnego osób pracujących na umowy cywilnoprawne.

d12tm3x

Ministerstwo jest przygotowane do przedłożenia odpowiednich rozwiązań legislacyjnych i planuje omówić ten temat na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów.

Zlecenia nie budzą kontrowersji. Co z dziełem?

Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła również, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji, ale kwestia oskładkowania umów o dzieło już tak. Jej zdaniem, przynajmniej te umowy o dzieło, które stanowią jedyne źródło dochodu, powinny być oskładkowane, aby zapewnić pracownikom odpowiednie zabezpieczenie w razie wypadku lub śmierci i umożliwić im uzyskanie emerytury.

Nie chodzi o "zadowolenie" KE

Minister poinformowała, że prowadzony jest ciągły dialog z Komisją Europejską, aby zrealizować kamień milowy w akceptowalny sposób, choć podkreśliła, że celem nie jest jedynie zadowolenie Komisji, ale faktyczne rozwiązanie problemów związanych z umowami o dzieło.

d12tm3x

Ustawa musi być jeszcze szeroko skonsultowana, a vacatio legis odpowiednio długie, by pracodawcy mogli się przygotować.

Dziennikarze zapytali również, czy wprowadzenie zmian od 2026 roku, jak chcą pracodawcy, jest uzasadnione. Minister odpowiedziała, że rozumie potrzebę dłuższego czasu na przygotowanie, ale zaznaczyła, że kwestia ta była zapowiadana od dawna. Podkreśliła, że zmiany powinny być ogłaszane z wyprzedzeniem i wchodzić w życie od początku roku, co da komfortowe pół roku na ich przygotowanie.

Szefowa resortu zauważyła również, że obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne przyniosą pracodawcom dodatkowe koszty, ale postrzega to jako inwestycję w przyszłość pracowników na umowach cywilnoprawnych. Dodała, że obecne niedoskonałe przepisy skutkują tym, że ci pracownicy są pozbawiani swoich emerytur, co uważa za niesprawiedliwe i szkodliwe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d12tm3x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12tm3x