Coraz lepsze nastroje, indeks CB na pierwszym planie

Mieszane odczucia wywołane wynikami stress testów, z jednej strony bardzo dobre wyniki, z drugiej wątpliwości co do odpowiedniej restrykcyjności założeń, sprawiły, że kurs EURUSD poruszał się podczas wczorajszej sesji w Europie w trendzie bocznym.

Dopiero po godzinie 17 zaobserwowaliśmy bardziej zdecydowany ruch, który pozwolił na osiągnięcie granicy 1,30. W okolicach tej psychologicznej bariery kurs porusza się do chwili obecnej i nie wykluczone, że taka sytuacja będzie miała miejsce w dalszej części dnia. Przynajmniej do momentu publikacji indeksu Conference Board, mierzącego zaufanie konsumentów. Wobec ubogiego kalendarza danych fundamentalnych ta figura wysuwa się w dniu dzisiejszym zdecydowanie na pierwszy plan i odczyt różny od prognoz powinien dać rynkowi istotny bodziec.

Nastroje na rynkach są bardzo dobre. Indeks zmienności implikowanej opcji na S&P 500, który jest ich dobrym miernikiem, znajduje się od połowy maja w silnym trendzie spadkowym. Wczoraj spadł poniżej 23 punktów, osiągając najniższy poziom od 5 maja. Sprzyja to oczywiście wzrostom na głównej parze walutowej, ale przede wszystkim umacnianiu się walut rynków wschodzących. Dużą siłę pokazuje polski złoty. Kurs USDPLN, tak jak VIX, znajduje się najniżej od 5 maja, a EURPLN osiągnął prognozowany przez nas we wczorajszym raporcie poziom 4,0127. Deprecjacji ulega natomiast, w szczególności w stosunku do euro, waluta uznawana jako bezpieczna przystań czyli frank szwajcarski.

EURPLN

Para EURPLN znajduje się w okolicach bardzo istotnego poziomu technicznego, znajdującego się mniej więcej na wysokości 4,0120. Wobec braku danych fundamentalnych z Polski w tym tygodniu wszystko powinno zależeć od pary EURUSD. Dostosowywać będzie się przede wszystkim USDPLN, jednak w przypadku silniejszych wzrostów na głównej parze walutowej, kurs EURPLN również ma szansę na dalsze spadki. Najbliższym wsparciem będzie psychologiczna bariera 4,0, a w dalszej kolejności zniesienie 61,8 % ostatnich wzrostów na wysokości 3,9807.

EURUSD

Wyniki stress testów wydaje się, że zostały już zdyskontowane i nie dały impulsu wspólnej walucie do trwałego pokonania poziomu 1,30. W dniu dzisiejszym zakres 1,2980 - 1,3030 powinien zostać zachowany, przynajmniej do publikacji indeksu CB. Nawet jeśli kurs EURUSD zdołałby się wspiąć ponad poziom 1,3050 czekają na niego bardzo niedaleko silne opory techniczne. Pierwszy z nich to 1,3065, wynikający z zasięgu formacji głowy i ramion ukształtowanej przez ostatnie trzy miesiące. Kolejny to 1,3095 czyli lokalne maksimum z 10 maja, a następny 1,3120 stanowiący zniesienie Fibonacciego 38,2% spadków trwających od grudnia 2009.

GBPUSD

Sytuacja na tej parze pozostaje bez zmian. Wahania w dniu wczorajszym były znikome, można rzec żadne. Dopiero nad ranem miał miejsce delikatny ruch w kierunku południowym. Dzisiaj sytuacja może wyglądać podobnie. Odczyt indeksu CB może wpłynąć również na tę parę. W środę natomiast należy zwrócić uwagę na prezentację raportu o inflacji w Wielkiej Brytanii. Kluczowym poziomem technicznym jest opór na wysokości 1,5550.

USDJPY

USDJPY kieruje się w stronę oporu na wysokości 87,70. Brak przyczyn fundamentalnych mogą sugerować, że popyt zaczyna sprawdzać swoją siłę. Oczywiście taki ruch (50 pipsów) nie pozwala wyciągnąć jeszcze zbyt daleko idących wniosków. Jeśli jednak wspomniany opór zostanie przełamany może być pierwszym sygnałem do zawierania długich pozycji. Kolejnym, dużo silniejszym, będzie przełamanie linii trendu spadkowego trwającego od początku maja.

Kamil Rozszczypała

walutyzłotyeuro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)