Trwa ładowanie...
d4g1koh
29-11-2016 18:00

Coraz mniej czasu na składanie oświadczeń FATCA

Tyko do 30 listopada klienci instytucji finansowych mogą złożyć oświadczenie FATCA, że nie są amerykańskimi rezydentami podatkowymi. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku bank może im zablokować konto - przypomniał we wtorek ZBP.

d4g1koh
d4g1koh

Taki obowiązek wynika z polsko-amerykańskiej umowy FATCA.

"1 grudnia 2016 r. mija termin na zidentyfikowanie wśród klientów instytucji finansowych działających w Polsce osób będących podatnikami USA. W przypadku braku złożenia oświadczenia FATCA (...) rachunki i rejestry klienta zostaną czasowo zablokowane" - podał w komunikacie ZBP.

Obowiązek ten spoczywa na tych klientach banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich i zakładów ubezpieczeń, którzy podpisali umowę z instytucją finansową w okresie od 1 lipca 2014 r. do 30 listopada 2015 r.

- Ze statystyk bankowych wynika, że jest pewien odsetek osób czy instytucji, które takich oświadczeń nie złożyły. Jeśli takie oświadczenia nie dotrą do banku (do dnia 30 listopada - PAP) ma on obowiązek taki rachunek zablokować z dniem 1 grudnia - powiedział dyrektor zespołu prawno-legislacyjnego Związku Banków Polskich Tadeusz Białek podczas spotkania w siedzibie ZBP. Dodał, że po złożeniu oświadczenia przez klienta bank ma obowiązek odblokować środki w terminie do trzech dni.

d4g1koh

Według wcześniejszego komunikatu Komisji Nadzoru Finansowego "obowiązek ten dotyczy osób fizycznych - posiadaczy rachunków depozytowych, których suma sald na 1 grudnia 2015 r. przekraczała 50 tys. USD lub równowartości tej kwoty w innej walucie".

W przypadku rachunków starszych, czyli otwartych do dnia 30 czerwca 2014 roku weryfikacja statusu podatnika odbywa się, według informacji KNF, na podstawie danych klienta posiadanych przez instytucje finansowe, które mogą wystąpić do klienta o przedstawienie oświadczenia lub dokumentów pozwalających potwierdzić status podatkowy klienta. Innymi słowy, klienci nie są zobowiązani do składania oświadczenia, chyba, że instytucja finansowa poprosi ich o wypełnienie odpowiedniego dokumentu.

"Co do zasady (posiadacze rachunków otwartych do dn. 30 czerwca 2014 r. - PAP) nie muszą składać takich oświadczeń. Natomiast przepisy ustawy FATCA przewidują, że jeżeli bank może mieć trudność ze zweryfikowaniem czy identyfikacją klienta, to może uzupełniająco takiego oświadczenia zażądać" - powiedział mecenas Białek.

Klienci, którzy otwierali konto, czy zawierali ubezpieczenie 1 grudnia 2015 roku lub później podpisali już takie oświadczenia.

d4g1koh

Regulacja FATCA jest to umowa między polskim rządem a rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie "poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA, która - jak podaje komunikat ZBP - "ma na celu ograniczenie unikania opodatkowania środków podlegających opodatkowaniu zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych".

Umowa pomiędzy Polską a USA przewiduje zasadę wzajemności w przekazywaniu informacji, co oznacza, że Polska uzyska dostęp na zasadzie automatycznej wymiany informacji, do danych o właścicielach, obrotach i saldach rachunków prowadzonych w USA na rzecz polskich rezydentów podatkowych.

Ustawa o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych do celów podatkowych (FATCA) została przyjęta w USA w 2010 r. Umowę w sprawie FATCA rządy Polski i Stanów Zjednoczonych podpisały 7 października 2014 r.

Porozumienie międzyrządowe z USA ws. FATCA podpisało dotąd ponad 40 krajów. Wśród państw Unii Europejskiej są to m.in. Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy i Wielka Brytania.

d4g1koh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g1koh