Coraz więcej Polaków bankrutuje. Często to jedyny ratunek

Upadłość konsumencka jest w Polsce możliwa od trzech lat. W tym czasie zbankrutowało już 12 tys. Polaków a z roku na rok jest ich coraz więcej. Choć - według ekspertów - wciąż zbyt mało.

Coraz więcej Polaków bankrutuje. Często to jedyny ratunek
Źródło zdjęć: © Fotolia | lalalululala

08.01.2018 07:46

W 2017 roku 5535 obywateli zbankrutowało. To o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej, kiedy upadłość konsumencką ogłosiło 4434 osób. W 2015 roku było to 2112 osób - informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Najmłodszy bankrut miał w ubiegłym roku 7 lat, najstarszy - 89. Średni wiek to 49 lat, przy czym jedna czwarta upadłości konsumenckich dotyczyła osób w wieku 40-49 lat. W 55 proc. przypadków bankrutowały kobiety, natomiast wśród województw, w których obywatele uciekali w upadłość, prym wiedzie Mazowsze (20 proc.), Śląsk (13 proc.) i Małopolska (8,5 proc.).

Gazeta zauważa jednak, że liczba upadłości konsumenckich w Polsce - choć z roku na rok się zwiększa - jest... zbyt mała. Według cytowanego przez "PB" Jarosława Nawrotka, prezesa Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, bankructwa obywateli przyrastają w zbyt wolnym tempie.
- Jestem zaskoczony. Mimo że regulacje ułatwiające konsumenckie bankructwa funkcjonują już trzy lata, nadal zbyt mała jest w społeczeństwie wiedza o ich dobroczynnym wpływie na osoby zapętlone w spirali zadłużenia - mówi dziennikowi Nawrotek.

Obraz
© coig | coig

Jego zdaniem w Polsce co roku bankrutować powinno co najmniej 10 tys. osób fizycznych. Powodem jest duża liczba Polaków z poważnymi problemami ze spłatą zadłużenia. Jest ich około dwóch milionów. Zdaniem prezesa COIG ratunkiem dla wielu z nich byłaby właśnie upadłość. Jarosław Nawrotek przypomina na łamach "PB", że w 2016 roku co trzecie samobójstwo w Polsce (z 1,5 tysiąca) popełniono z powodów finansowych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)