Trwa ładowanie...

Cudzoziemcy zjeżdżają do Polski na zakupy. Ukraińcy wydają więcej niż Niemcy

Cudzoziemcy w Polsce wydali w II kwartale 2017 r. 10,9 mld zł. W tym samym czasie Polacy za granicą przeznaczyli na zakupy ok. 4,8 mld zł. Najwięcej nad Wisłą wydają Ukraińcy, którzy "przepuszczają" niemal całą wypłatę.

Cudzoziemcy zjeżdżają do Polski na zakupy. Ukraińcy wydają więcej niż NiemcyŹródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
d3hqpel
d3hqpel

Dane o ruchu granicznym i wydatkach cudzoziemców w Polsce podał GUS. W II kwartale 2017 r. szacunkowa liczba przekroczeń granicy Polski wyniosła
75,2 mln, z tego 46,0 mln dotyczyło cudzoziemców, a 29,2 mln Polaków.

W tym czasie obcokrajowcy wydali w Polsce ok. 10,9 mld zł, natomiast Polacy za granicą ok. 4,8 mld zł. W odniesieniu do analogicznego okresu
2016 r. dane były wyższe odpowiednio o 5,5 proc. i o 4,6 proc.

Zobacz także: Ukraińskie samochody rejestrowane w Polsce. O co tu chodzi?

Wchodząc głębiej w szczegóły okazuje się, że obcokrajowcy najwięcej wydali na zakup towarów nieżywnościowych przeznaczyli (ok. 83 proc.). Na żywność i napoje bezalkoholowe przeznaczyli ok. 13 proc., a na pozostałe wydatki (usługi) ok. 4 proc.. Spośród artykułów nieżywnościowych największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszyły się materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu (ok. 25 proc. wydatków na towary nieżywnościowe), sprzęt RTV i AGD (ok. 19 proc.) oraz części i akcesoria do środków transportu (ok. 16 proc.).

d3hqpel

Najwięcej pieniędzy wyjadą w Polsce osoby przekraczające granicę z Ukrainą - jednorazowo 773 zł. Te dane robią szczególne wrażenie, gdy zestawi się je ze średnią pensją na Ukrainie - zauważa w rozmowie z portalem dlahandlu.pl Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service. Ukraińcy zarabiają przeciętnie w przeliczeniu na złotówki ok. 960 zł, więc zostawiają w Polsce niemal całą swoją pensję.

Dla porównania osoby przyjeżdżające z "bogatych" Niemiec wydają w Polsce średnio 448 zł. Więcej wydają przyjezdni z Białorusi (616) i Litwy (628), choć Ukraińcom nie dorównują.

d3hqpel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hqpel