Trwa ładowanie...
d2c6ov5

Cypryjskie banki zostaną otwarte we wtorek - związek pracowników banków

25.03. Nikozja (PAP/dpa) - Cypryjskie banki, nieczynne od 10 dni, zostaną otwarte we wtorek - poinformował w poniedziałek szef Cypryjskiego Związku Pracowników Banków (ETYK),...

Share
d2c6ov5

25.03. Nikozja (PAP/dpa) - Cypryjskie banki, nieczynne od 10 dni, zostaną otwarte we wtorek - poinformował w poniedziałek szef Cypryjskiego Związku Pracowników Banków (ETYK), cytowany przez radio publiczne. Na razie nie ma potwierdzenia ze strony banku centralnego Cypru.

Banki zamknięto, aby uniemożliwić ich klientom masowe opróżnianie kont w reakcji na zapowiedzi obłożenia części depozytów jednorazowym podatkiem. Od wprowadzenia takiej opłaty przez pewien czas strefa euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzależniały przyznanie Cyprowi 10 mld euro pomocy finansowej.

Dzięki porozumieniu, zawartemu w Brukseli w nocy z niedzieli na poniedziałek, Cypr pomoc tę otrzyma. W zamian rząd w Nikozji ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje też likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę, czyli KE, EBC i MFW. (PAP)

akl/ mc/ asa/

d2c6ov5

Podziel się opinią

Share
d2c6ov5
d2c6ov5