Trwa ładowanie...

Czołowi polscy eksporterzy uhonorowani

KGHM, Mennica Polska, polska żywność, a także kilkanaście przedsiębiorstw z różnych branż zostało wyróżnionych w rankingu liderów polskiego eksportu. Oni wyrastają ponad przeciętność - mówił, wręczając nagrody, wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Share
Czołowi polscy eksporterzy uhonorowani
Źródło: AFP, Fot: LOUISA GOULIAMAKI
d1t20d5

Piechociński zwracał uwagę na poniedziałkowej uroczystości, że dzięki takim przedsiębiorstwom jak te nagrodzone, nasz eksport wzrósł ponad 3,5-krotnie, z 40 mld euro w 2001 r. do prawie 144 mld euro w ubiegłym roku.

Laureaci otrzymali wyróżnienia w dwóch kategoriach przyznawanych po raz pierwszy przez Ministerstwo Gospodarki, wspólnie z dziennikiem "Rzeczpospolita": "Sława Polski" i "Orzeł Eksportu".

Dyplomem "Sława Polski" wyróżnione zostały, poza Mennicą Polską i KGHM, firmy: Sitech, Mahle Polska i Ericpol. Nagrodę specjalną za wyjątkowy wkład w rozwój polskiego eksportu dostała polska żywność. Nagrodami branżowymi wyróżniono 11 firm.

d1t20d5

"Orły Eksportu" dostały firmy najdynamiczniej rozwijające eksport: Stolzle Częstochowa, Budimex Danwood, Wielton, Mennica Polska oraz Konimpex.

- Dziś trzeba także Polakom przypomnieć, że często cudze chwalimy, a swego nie znamy. Warto poznać tych najlepszych z najlepszych - podkreślał Piechociński.

Główny Ekonomista PwC prof. Witold Orłowski zwracał uwagę, że wzrost eksportu to najlepszy dowód na to, że transformacja w Polsce się udała.

- To jest jedyna droga, jaką mamy przed sobą. Polskie firmy muszą być bardziej ekspansywne, śmiałe, innowacyjne. Muszą nauczyć się, tak jak to pokazują liderzy, że o rynki trzeba walczyć - mówił.

d1t20d5

Podziel się opinią

Share
d1t20d5
d1t20d5