Trwa ładowanie...

Czy firmy odzieżowe płacą godne pensje? Sprawdź sam

Zara, H&M, Adidas, Nike, polski LPP - to odzieżowi giganci. Działają na międzynarodową skalę, ale większość z nich produkcję przeniosła do krajów trzeciego świata. Czy płacą godnie swoim pracownikom? Teraz możesz sprawdzić to sam - na swoim smartfonie lub tablecie.

Share
Czy firmy odzieżowe płacą godne pensje? Sprawdź sam
Źródło: AFP, Fot: Paul J. Richards
d2i3iyx

Clean Clothes Campaign, nieformalna koalicja organizacji pozarządowych, działających na rzecz poprawy warunków pracy w globalnym przemyśle odzieżowym, przeprowadziła badanie ponad 140 europejskich marek odzieżowych. Miało ono dostarczyć konsumentom wiedzę o tym, czy i w jaki sposób firmy prowadzą tzw. społecznie odpowiedzialny biznes.

Producentów odzieży poproszono o dokładne informacje na temat ich działań z zakresu wspierania aktywności związkowej, praktyk zakupowych, wskaźników odniesienia dotyczących płac oraz transparentności. Wszystko po to, by pozyskać dane o praktycznych krokach, jakie podejmują firmy, by zapewnić godne płace pracownikom.

d2i3iyx

Wszystkie przedsiębiorstwa oceniono za pomocą jednego zestawu kryteriów. W każdej z czterech głównych kategorii firmy mogły zdobyć od 0 do 10 punktów, czyli w sumie maksymalnie 40.

"Godna płaca to prawo człowieka. Wierzymy, że wszyscy pracownicy przemysłu odzieżowego, w samej tylko Europie wartego ponad 34 miliardów euro, powinni otrzymywać płacę wystarczającą im na godne życie dla nich i ich rodzin. Niestety tak się nie dzieje. Większość z nich zarabia głodową pensję" - czytamy w komunikacie Clean Clothes Polska.

W efekcie powstała aplikacja "Fair Fashion?", działająca na telefonach i tabletach z systemami Android i iOS. Przy opracowaniu polskiej wersji brała udział Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, a finansowe wsparcie zapewniło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Aplikacje można pobrać z Google Play oraz Download on the App Store

d2i3iyx

Podziel się opinią

Share
d2i3iyx
d2i3iyx