Czy Rada nas zaskoczy?
Historyczny szczyt na Dow Jones z wczoraj zepchnął EUR/USD blisko poziomu 1,3000, a wraz z umacniającym się dolarem umacniała się także złotówka. EUR/PLN był bliski zejścia poniżej 4,1200.
06.03.2013 10:06
Przez kilka ostatnich dni można zauważyć dość dziwną korelację dolara i złotego w owych czasach. Umacniający się dolar wobec euro powoduje od kilku dni umocnienie się także złotówki do wspólnej europejskiej waluty. Jeżeli porównamy wykresy EUR/USD i EUR/PLN to wyglądały one do wczoraj bardzo podobnie.
Czy euforia Amerykanów związana z wiarą w koniec kryzysu na swoim kontynencie i nowym rekordem średniej przemysłowej Dow Jones spowodowała, iż inwestują oni w bardziej ryzykowne aktywa? Może to czysta spekulacja przed dzisiejszą decyzją RPP i nie obniżaniem stóp procentowych?
Wczoraj po odczytaniu wskaźników PMI usług dla Anglii, Francji, Niemiec i całej Eurostrefy można uwierzyć w ożywienie po kolejnym dołku, nawet w Europie. Każdy wskaźnik był lekko powyżej prognoz analityków i wyniósł kolejno 51.80, 43.70, 54.70 i 47.90. Nawet sprzedaż detaliczna w Eurostrefie nie zwiodła optymistów, będąc o 1,20% lepsza w styczniu niż miesiąc wcześniej, kiedy to większość z nas robiła świąteczne zakupy.
Dzisiaj naszą uwagę przykuje decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca wysokości stóp procentowych. Jeżeli to co widzimy na rynku, czyli umacniający się złoty, jest wynikiem spekulacji na temat braku obniżki o 25 punktów bazowych głównej stopy to wydaje się to coraz bardziej prawdopodobne. Profesor Marek Belka nie wykluczył ostatnio przerwy w obniżkach, ale czy to aby nie za wcześnie na taką decyzję. Obecna Rada działa z bardzo dużym opóźnieniem i przez dwadzieścia kilka miesięcy przyglądała się jak inflacja była poza celem inflacyjnym. Jeżeli zatrzyma obniżki stóp, może być podobnie teraz, gdyż inflacja spadła w styczniu do 1,7%, a widełki inflacyjne dla Rady są w granicach 1,5% do 3,5%. Obniżki powinny być utrzymane, gdyż inflacja nie powinna spaść poniżej 1,5%, ale też dlatego iż Rada w swoim statucie odpowiada za stan gospodarki, a tej przydałyby się tanie kredyty na inwestycje.
Dzisiaj poznamy o 16:00 wskaźnik zamówień na dobra przemysłowe w USA, gdzie prognozowany jest spadek o 3,07% miesiąc do miesiąca, a także zmianę liczby bezrobotnych Amerykanów szacowanych przez agencję ADP. Miesiąc wcześniej przybyło 192 tysiące bezrobotnych. Zobaczymy jak będzie w lutym.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 15.02.2013 do 06.03.2013
Kurs EUR/PLN kolejny dzień porusza się w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Obecnie znajduje się w strefie wsparcia na poziomie 4,1230. Jest to też wsparcie w perspektywie średnioterminowej. To już drugie podejście do przełamania tego poziomu. W nocy kurs na chwilę znalazł się poniżej tego poziomu, lecz powrócił powyżej 0% zniesienia Fibonacciego z samego rana. EUR/PLN w przeciągu kilku dni zapewne zejdzie poniżej 4,12 i zatrzyma się na dolnej linii kanału w okolicach 4,11. Ewentualne wzrosty i korekta spadków zatrzymają się w okolicy 4,1375, czyli 23,6% zniesienia Fibonacciego.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 15.02.2013 do 06.03.2013
Pod koniec wczorajszego dnia CHF/PLN przebił linię wsparcia będącą zarazem dolną linią kanału wzrostowego. Spadki te zatrzymają się zapewne na krótkoterminowym minimum na poziomie 3,3445. Przebicie tego zaowocuje kursem, który ostatnio widzieliśmy w 2011 roku na tej parze walutowej. Oporem dla ewentualnych wzrostów będzie przebita dopiero co linia kanału wzrostowego.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 15.02.2013 do 04.03.2013
Kurs USD/PLN porusza się w szerokim kanale wzrostowym. Najbliższy opór to poziom 3,1950 stanowiący lokalny szczyt. Dolne ograniczenie kanału na chwilę obecną znajduje się w okolicach 3,1500.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 08.02.2013 do 06.03.2013
Kurs GBP/PLN na fali słabnącego funta konsekwentnie spada. Obecnie porusza się w kanale spadkowym, którego górne ograniczenie stanowi poziom 4,8050, a dolne znajduje się na poziomie 4,7275.
Artur Baron
główny FX dealer
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |