Dalszy kierunek ruchów na rynku walutowym wyznaczy decyzja Fed w środę
Warszawa, 11.12.2015 (ISBnews/ Kantoronline.pl) - Tydzień mija pod znakiem dalszego umacniania się euro w stosunku do dolara, co jest skutkiem rozczarowania inwestorów decyzjami Europejskiego Banku Centralnego. W ślad za tym złoty silnie traci do wspólnej waluty, gdzie kurs poszybować może nawet do 4,40 PLN za jedno euro. Poranny handel przynosi nieznaczne odreagowanie wczorajszych spadków wartości dolara i funta brytyjskiego. Nadal relatywnie drogi jest frank szwajcarski, dla którego najbliższym oporem w przypadku wzrostów jest poziom 4,07 PLN.
Kierunki, w jakie podążą powyższe pary walutowe, nakreślone zostaną jednak dopiero w najbliższą środę. Wtedy poznamy decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej o podwyżce stóp procentowych, ale dla rynków większe znaczenie będą miały zapowiedzi kiedy i o ile będą wzrastały stopy w roku przyszłym.
Sama podwyżka na najbliższym posiedzeniu FED-u wydaje się być przesądzona i ma wynieść 25 pb. Mimo, że będzie to ruch wspierający dolara, rynki stawiają na osłabienie dolara w końcówce roku i odreagowanie obserwowanych wzrostów na parze EUR/USD. Trudno jednak przewidzieć harmonogram podwyżek w kolejnych miesiącach, a pomóc w tym mogą m. in. dzisiejsze dane zza oceanu.
O godz. 14.30 opublikowane zostaną dane o inflacji PPI za listopad (konsensus 0,00 %) oraz sprzedaży detalicznej (spodziewany wzrost o 0,3 %). Półtorej godziny później poznamy wysokość odczytu indeksy Michigan (konsensus 92 pkt.). Dane o sprzedaży będą o tyle istotne, że będą zawierać "wyniki" wyprzedaży po Święcie Dziękczynienia, czyli "Black Friday" i "Cyber Monday". Poziom siły nabywczej Amerykanów z pewnością da do myślenia decydentom Rezerwy Federalnej.
Z rodzimego podwórka nie poznamy istotnych danych makro. Nad słabością polskiej waluty ciąży niepewność polityczna, a szczególnie kierunki polityki monetarnej. Inwestorów zastanawia, jakie decyzje dotyczące stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej, której nowy skład zostanie wkrótce powołany. Cięcie stóp o 25 pb zostałoby przyjęte dużo lepiej niż obniżka o 50 pb. Trudne decyzje w zakresie wydatków budżetowych, przed jakimi stoi nowy rząd oraz obniżenie stóp procentowych w USA, nie sprzyjają szybkiemu powrotowi dobrego sentymentu wśród inwestorów.
Na godzinę 11.00 średnie notowania na parach złotowych wyglądały następująco: 4,3468 EUR/PLN, 3,9716 USD/PLN, 4,0160 CHF/PLN oraz 6,0115 GBP/PLN.
Robert Madejski
Dealer Walutowy Kantoronline.pl
(ISBnews/ Kantoronline.pl)