Dane makro publikowane w tym tygodniu będą argumentem za pozostawieniem stóp proc. bez zmian -
16.04. Warszawa (PAP) - Dane makroekonomiczne dotyczące polskiej gospodarki, które ukażą się w tym tygodniu, pokażą niską dynamikę produkcji i płac, co dałoby RPP argumenty dla...
16.04.2012 | aktual.: 16.04.2012 10:38
16.04. Warszawa (PAP) - Dane makroekonomiczne dotyczące polskiej gospodarki, które ukażą się w tym tygodniu, pokażą niską dynamikę produkcji i płac, co dałoby RPP argumenty dla pozostawienia stóp procentowych bez zmian - uważa Maciej Reluga z Rady Gospodarczej przy premierze.
"W marcu inflacja spadła do 3,9 proc. r/r z 4,3 proc. r/r w lutym, ale nadal pozostaje powyżej poziomu, na którym chce utrzymywać wzrost cen Narodowy Bank Polski (NBP). Żeby walczyć z inflacją NBP może podnieść stopy procentowe. W ostatnich dniach takie rozwiązanie zasugerował prezes NBP Marek Belka. Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która decyduje o poziomie stóp procentowych odbędzie się w dniach 8-9 maja" - napisano w biuletynie Rady Gospodarczej.
Maciej Reluga, członek Rady Gospodarczej uważa, że istotne z punktu widzenia średnioterminowych perspektyw inflacji jest to, że wciąż podwyższony poziom CPI wynika w głównej mierze z presji po stronie cen żywności i energii, podczas gdy wzrost pozostałych kategorii cen towarów i usług pozostaje pod kontrolą.
"Inflacja bazowa spadła prawdopodobnie do 2,4 proc., potwierdzając, że popytowa presja inflacyjna nie jest wysoka. Nie przesądza to jeszcze o decyzji RPP na najbliższym posiedzeniu, dla której kluczowe będą dane o aktywności ekonomicznej. Oczekuję jednak, że dane w tym tygodniu pokażą niską dynamikę produkcji i płac, co dałoby RPP argumenty dla pozostawienia stóp bez zmian" - napisał w komentarzu.(PAP)
jba/ osz/