Trwa ładowanie...
zatrudnienie

Dane o płacach i zatrudnieniu bez niespodzianek

Wynagrodzenia w Polsce rosną powoli, ale niska inflacja powoduje, że wzrost ten jest bardziej odczuwalny. Ekonomista pytany przez IAR przewiduje, że najpierw poprawi się sytuacja na rynku pracy. Dopiero później będziemy mogli liczyć na szybszy wzrost płac

Share
Dane o płacach i zatrudnieniu bez niespodzianek
Źródło: PA, Fot: PAP
d4l6j0z

Główny ekonomista domu maklerskiego X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień w rozmowie z IAR przyznał, że dane GUS-u nie są zaskoczeniem. Ekspert wyjaśnia, że zatrudnienie w skali roku wciąż spada, ale spadek ten jest coraz mniejszy. Przemysław Kwiecień dodaje, że z najgorszą sytuacją mieliśmy do czynienia pod koniec ubiegłego i na początku tego roku.

W opinii ekonomisty, żeby płace gospodarka musi się wzmocnić, żeby płace w przedsiębiorstwach mogły wzrosnąć. Rozmówca IAR przewiduje, że firmy najpierw będą odbudowywać zatrudnienie. Niska inflacja i wysokie bezrobocie oznacza, że przedsiębiorcy w najbliższym czasie nie będą musieli konkurować o pracowników ceną.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w lipcu przeciętne wynagrodzenie w firmach wyniosło ponad 3830 złotych. To o 3,5 procent więcej niż rok temu. O 0,7 procent w stosunku do ubiegłego roku spadło zatrudnienie w przedsiębiorstwach. Wyniosło ono prawie 5,5 miliona osób.

d4l6j0z

Podziel się opinią

Share
d4l6j0z
d4l6j0z