Trwa ładowanie...
transport
13-02-2016 15:42

Darmowe pociągi na Słowacji również dla Polaków

Za darmo pociągiem po całej Słowacji - również Polacy mogą korzystać z tego przywileju. Mimo to ciągle niewielu z nas korzysta z tej możliwości.

Share
Darmowe pociągi na Słowacji również dla PolakówŹródło: Eastnews, fot: ANDRZEJ MITURA/REPORTER
d1voksw

Darmowe przejazdy koleją dla uczniów, studentów i emerytów to jedna z najważniejszych ulg, jaką w czasie swoich rządów wprowadził gabinet Roberta Fico. Już ponad rok z przywileju tego korzystają nie tylko obywatele Słowacji, ale i obcokrajowcy. Przepisy zakładają bowiem, że prawo do darmowego przejazdu dotyczy wszystkich obywateli Unii Europejskiej. I choć przez lata Słowacja była jednym z krajów najchętniej odwiedzanych przez Polaków, to obecnie z darmowych przejazdów najczęściej korzystają Czesi, Niemcy i Węgrzy.

Tymczasem procedura jest bardzo prosta. W czasie wizyty na Słowacji wystarczy udać się do kasy biletowej - najlepiej w jednym z większych miast - tam sprawę można załatwić od ręki. W okienku wystarczy przedłożyć dowód osobisty. W przypadku studentów będzie to legitymacja studencka, a rencistów - potwierdzenie przyznania świadczenia. Po otrzymaniu zaświadczenia należy jedynie pamiętać o tym, aby przed każdą podróżą pobrać w kasie darmowy bilet na przejazd konkretnym pociągiem.

Bezpłatnie słowackimi pociągami mogą jeździć dzieci do 15. roku życia, studenci studiów dziennych, emeryci powyżej 62. roku życia, renciści oraz sieroty pobierające rentę rodzinną.

d1voksw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1voksw
d1voksw