Dawcy spermy mogą zarobić 400 zł
Do banków spermy ustawiają się coraz dłuższe kolejki chętnych. Dawcy twierdzą, że to łatwy sposób na zarobienie kilkuset złotych
Okazuje się jednak, że nie każdy może być dawcą. Tylko nasienie co 8 dawcy nadaje się do zamrożenia i wykorzystania. Osoby chętne muszą najpierw przejść rozmowę kwalifikacyjną. Mężczyżni pytani są o przebyte choroby, życie płciowe, sytuację rodzinną, a także o to, czy w rodzinie byli alkoholicy, chorzy na raka.
Następnie kandydat jest poddany testom laboratoryjnym. Pobierana jest krew, wymaz z cewki moczowej oraz nasienie. Parametry spermy muszą bowiem spełniać określone normy.
"Średnio z 10-15 potencjalnych dawców miesięcznie zgłaszających się do naszego ośrodka, odrzuconych zostaje 70 procent" - tłumaczy gazecie dr Małgorzata Swornik z Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Niepłodności "Macierzyństwo" w Krakowie.
Tylko co ósmy dawca ma predyspozycje do tego, by zostać ojcem, czyli aby jego nasienie zamrozić i przekazać dalej. Dlaczego zakwalifikowanych dawców jest tak niewielu? Jak tłumaczą lekarze, nasienie pogarsza niewłaściwy styl życia: papierosy, pizza i piwo przed telewizorem. Najlepszymi kandydatami z punktu widzenia banków spermy są młodzi ojcowie, którzy chcą bezinteresownie pomóc innym parom. Większość dawców to bezdzietni studenci.
Pogorszenie się jakości polskiego nasienia skłoniło właścicieli klinik niepłodności do skorzystania z zasobów z importu. Najczęściej z Danii.
"Korzystamy z banku spermy, który posiada wszelkie możliwe certyfikaty, akredytacje i inne dokumenty potwierdzające jakość nasienia. Mamy do niego po prostu większe zaufanie, niż do podobnych firm działających w Polsce. W naszym kraju zdarza się, że niekoniecznie ludzie o najlepszych genach zostają dawcami spermy - mówił dziennikowi "Metro" dr Tomasz Bączkowski z kliniki Vitro Live ze Szczecina.
Ile może zarobić dawca? "Gazeta Krakowska" podaje, że jednorazowo ok. 400 zł.