Trwa ładowanie...
d3192cx
d3192cx

DCT Gdańsk rozpoczął budowę drugiego nabrzeża w Porcie Północnym

Warszawa, 27.01.2015 (ISBnews) - DCT Gdańsk rozpoczął budowę drugiego głębokowodnego nabrzeża w Porcie Północnym - inwestor przekazał plac budowy belgijskiej spółce N.V. BESIX- generalnemu wykonawcy i projektantowi nowego terminalu. Na tę inwestycję DCT zabezpieczyło środki w wysokości 290 mln euro, poinformowała spółka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3192cx

"Zespół DCT Gdańsk, nasi udziałowcy, klienci i ludzie, którzy wspierają projekt budowy T2 czekali na ten dzień od ponad dwóch lat. Dotarcie do tego etapu nie było łatwe, ale dziś możemy być dumni z tego, że zrobiliśmy znaczący dla polskiego sektora kontenerowego krok. Wraz z drugim głębokowodnym nabrzeżem w DCT, zdolnym do jednoczesnej obsługi kilku statków, w tym największych statków kontenerowych świata, Polska wraz z całym regionem Morza Bałtyckiego zyskała nową jakość w obsłudze połączeń oceanicznych" - powiedział prezes DCT Gdańsk Maciej Kwiatkowski, cytowany w komunikacie.

Prace budowlane, w tym przygotowanie terenu, zajmą 19 miesięcy. Przygotowanie placu budowy potrwa około 6 tygodni. Po jego zakończeniu rozpocznie się budowa nabrzeża.

Budowa drugiego nabrzeża w DCT Gdańsk, które do końca 2016 r. będzie gotowe na przyjęcie pierwszego statku, jest odpowiedzią na rosnący popyt na obsługę głębokowodnych statków oceanicznych w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Nowe nabrzeże o długości 650 m zwiększy zdolność przeładunkową terminalu dwukrotnie, z 1,5 mln TEU (kontenerów dwudziestostopowych) do 3,0 mln TEU rocznie w pierwszej fazie rozbudowy. Nowe nabrzeże będzie wyposażone w 5 suwnic STS oraz dodatkowy sprzęt przeładunkowy zdolny do obsługi statków o pojemności przekraczającej 18.000 TEU.

DCT jest terminalem kontenerowym oraz jedynym terminalem głębokowodnym w rejonie Morza Bałtyckiego, do którego bezpośrednio zawijają statki z Dalekiego Wschodu. Zlokalizowany jest w Porcie Gdańskim.

(ISBnews)

d3192cx

Podziel się opinią

Share
d3192cx
d3192cx