Debata PAP o potrzebie modernizacji ciepłownictwa w Polsce

O przyszłości polskiego sektora energetyczno-ciepłowniczego w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz założeniach "Polityki energetycznej Polski do 2050 r." będą dyskutować uczestnicy poniedziałkowej debaty w PAP zatytułowanej "Modernizacja sektora energetyczno-ciepłowniczego w kontekście wyzwań klimatycznych i gospodarczych Polski".

12.04.2015 15:00

Debata, której gościem specjalnym będzie wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz, ma na celu omówienie przyszłości polskiego sektora energetyczno-ciepłowniczego w kontekście regulacji związanych z polityką klimatyczną Unii Europejskiej oraz ścieżek rozwoju tej branży, czyli tego, co rząd przewiduje w strategii energetycznej do 2050 roku.

Projekt "Polityki energetycznej Polski do 2050 r." Ministerstwo Gospodarki opublikowało w 2014 r. Organizacje gospodarcze i podmioty związane z energetyką systemową w ramach konsultacji społecznych zwracały uwagę na podkreślenie znaczenia wykorzystania krajowych surowców energetycznych: węgla kamiennego i brunatnego. Ich zdaniem stanowić one będą podstawę zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Jednym z kluczowych tematów debaty będą projekty inwestycyjne w kogenerację. Kilka firm energetycznych ogłosiło plany inwestycyjne dot. budowy nowych kogeneracyjnych elektrociepłowni w Polsce. W branży energetycznej okres zwrotu z inwestycji wynosi nawet kilkadziesiąt lat. W ocenie branży stabilne otoczenie prawne i długookresowy system wsparcia byłby podstawą nowych inwestycji. Tymczasem system wsparcia kończy się w 2018 r. (tzw. żółte i czerwone certyfikaty). Eksperci debaty postarają się wyjaśnić, czy kogeneracja w Polsce może obronić się rynkowo, a jeżeli nie to jakie warunki rynkowe musiałyby wystąpić, aby inwestorom opłacało się budować nowe elektrociepłownie.

W debacie udział wezmą poza wiceministrem Pietrewiczem udział wezmą eksperci Europejskiej Fundacji Klimatycznej w Europie Środkowej, Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Business Center Club, PwC, jak również przedstawiciel Fortum Power and Heat Polska.

Debata rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa do godz. 16.00, jest wydarzeniem zamkniętym dla publiczności. PAP zapewnia transmisję online na stronach www.pap.pl i www.centrumprasowe.pl.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)