Dialog, Polkomtel: Sprzedający czekają na oferty

Kto 10 czerwca złoży ofertę na Polkomtel (jego akcje sprzedaje m.in. KGHM, Orlen, PGE), który wyceniany jest nawet na około 18 mld zł? Najprawdopodobniej wszyscy czterej inwestorzy, którzy trafili na krótką listę i przeprowadzili badanie firmy.

31.05.2011 11:59

A więc: szwedzka TeliaSonera, norweski Telenor w konsorcjum z Bain Capital oraz Apax, o którym mówi się, że może zaoferować dużo pieniędzy, bo liczy na dodatkowe korzyści z jednoczesnego przejęcia innej komórkowej sieci – Play. Nie jest natomiast pewne, co zrobi Zygmunt Solorz-Żak.

Z kolei do złożenia wiążących ofert na Dialog przygotowują się trzy giełdowe firmy: Netia, MNI oraz Hawe. Wszystkie miały się znaleźć na krótkiej liście podmiotów zaproszonych do złożenia ofert przez KGHM, który sprzedaje Dialog. – Po złożeniu wiążących ofert przyjdzie czas na ostateczne negocjacje. Czas na wszystko przewidziany jest do końca czerwca – mówi osoba zbliżona do transakcji.

Netia już dawno ogłosiła, że interesuje ją zakup i Exatelu (od PGE)
, i Dialogu oraz że ma na ten cel zagwarantowane pieniądze: 700 mln zł linii kredytowej oraz zebraną gotówkę. Przedstawiciele MNI (w 2008 r. chciało przejąć Netię) w sprawie Dialogu milczą, ale temu, że prace nad zebraniem pieniędzy na ten cel trwają – nie przeczą. Andrzej Piechocki, prezes i główny akcjonariusz MNI, nie chciał wczoraj komentować ani tego, na jakim etapie są rozmowy z bankami, ani też, czy i w jaki sposób wezmą w transakcji udział spółki kontrolowane przez MNI, w tym Hyperion. Z naszych informacji wynika, że Robert Kwiatkowski, prezes Hyperiona, brał udział w spotkaniu z zarządem Dialogu.

Piechocki odmówił też odpowiedzi na pytanie, czy MNI rozważa współpracę przy transakcji z inną giełdową firmą – Hawe. Nasi rozmówcy wskazują nieoficjalnie, że takie plany były i że w przyszłości podmioty te mogą do rozmów o Dialogu wrócić. Być może jednak rozmowy te nie będą dotyczyły przejęcia całości firmy, ale jej części. – Hawe pozostanie operatorem dla operatorów – zapewnia bowiem Jerzy Karney, prezes Hawe. Obecnie grupa Hawe idzie po Dialog z funduszem private equity. W transakcji miałaby brać udział spółka zależna giełdowej firmy, w której fundusz obejmie udziały. Ten kapitał to nie wszystko: potrzebny będzie też dług.

Założenie jest takie, że KGHM nie sprzeda Dialogu taniej, niż jest to zapisane w jego księgach. A tam widnieje wycena rzędu 820 mln zł.

ziu

dialogpolkomtelprywatyzacja
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także