Trwa ładowanie...
d1kwlpg
d1kwlpg

Diaz-Alvarez z Ebury: EBC obniży stopę depozyt., a RPP pozostawi stopy bez zmian

Warszawa, 10.03.2016 (ISBnews) - Europejski Bank Centralny (EBC) obniży dzisiaj stopę depozytową o 10 punktów bazowych, a Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecyduje w piątek o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym poziomie, prognozuje Enrique Diaz-Alvarez, dyrektor ds. oceny ryzyka w międzynarodowej firmie Ebury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1kwlpg

"Spodziewamy się kolejnej obniżki stopy depozytowej, już znajdującej się na ujemnym poziomie -0,3%, o 10 punktów bazowych, przy dużym prawdopodobieństwie dalszej ekspansji dotychczasowego programu luzowania ilościowego, na który miesięcznie ma być przeznaczane 60 mld euro. Niewykluczone, że pojawią się także środki mające na celu wsparcie systemu bankowego z perspektywy regulacyjnej i potrzeb kapitałowych" - napisał Diaz-Alvarez w komentarzu przesłanym ISBnews.

Według niego, seria niekorzystnych doniesień o stanie gospodarki w ostatnim czasie w połączeniu z gołębimi wypowiedziami prezesa Draghiego wskazują, że z całą pewnością są teraz brane pod uwagę dodatkowe środki łagodzenia polityki monetarnej. "Niepodjęcie działań będzie postrzegane jako duże rozczarowanie, skutkując znacznymi naciskami na podniesienie notowań euro, co jest ostatnią rzeczą, jakiej strefa euro w tej chwili potrzebuje" - uważa Diaz-Alvarez.

"Nie wydaje nam się, aby Draghi mógł sobie teraz pozwolić na rozczarowanie rynków. Dlatego spodziewamy się, że końcowe notowania euro będą znacznie słabsze od obecnego poziomu względem dolara amerykańskiego - para euro dolar prawdopodobnie osiągnie parytet w trzecim kwartale bieżącego roku" - prognozuje specjalista w Ebury.

d1kwlpg

Jego zdaniem, silne powiązanie złotego z gospodarką Unii Europejskiej powinno jednak ograniczyć straty polskiego pieniądza w stosunku do wspólnej waluty.

Diaz-Alvarez uważa, że polska gospodarka nadal rośnie w solidnym tempie na co wskazują m.in. dane za IV kw. ub. r. "Pierwszy kwartał 2016 roku także wygląda obiecująco - najnowszy odczyt indeksu PMI wzrósł bardziej niż się tego spodziewano: z 50,9 na początku roku do 52,8 w lutym. Słabszy złoty natomiast, poprawił konkurencyjność krajowych eksporterów, szczególnie w sektorze przemysłowym" - dodał dyrektor.

Według niego, w obecnej sytuacji i w kontekście wypowiedzi niektórych członków RPP obniżka stóp procentowych nie nastąpi w najbliższym czasie.

"Spodziewamy się, że główna stopa procentowa pozostanie na niezmienionym poziomie 1,5%. Ponieważ będzie to pierwsze posiedzenie w nowym składzie, komentarze członków Rady będą kluczowe, jako że pomogą w zrozumieniu w jakim tempie oraz w jakim kierunku zmierzać będzie RPP w kolejnych miesiącach" - podsumował Diaz-Alvarez.

(ISBnews)

d1kwlpg

Podziel się opinią

Share
d1kwlpg
d1kwlpg