Trwa ładowanie...
d5cylu8
d5cylu8

DLA Piper: Cyberataki na konta mogą skutkować wzrostem kosztu usług bankowych

Warszawa, 30.05.2016 (ISBnews) - Banki, w celu uniknięcia odpowiedzialności za nieautoryzowane transakcje spowodowane atakami cyberprzestępców, będą zmuszone do skutecznego i wyczerpującego informowania klientów o wszelkich zagrożeniach związanych z korzystaniem z bankowości internetowej, uważają eksperci kancelarii prawnej DLA Piper. Ubocznym tego skutkiem może być jednak zwiększony koszt usług bankowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d5cylu8

"Coraz częściej użytkownicy systemów bankowości internetowej padają ofiarą przestępców, którzy wykorzystując strony internetowe udające strony banków, uzyskują możliwość autoryzacji transakcji płatniczych bez zgody klienta banku" - powiedział adwokat w kancelarii DLA Piper Piotr Falarz, cytowany w komunikacie.

"Przyjęte przez Sąd Okręgowy w Łodzi zasady odpowiedzialności banków za nieautoryzowane transakcje płatnicze są niewątpliwie korzystne dla konsumentów. Banki, w celu uniknięcia odpowiedzialności za takie nieautoryzowane transakcje, zmuszone będą do skutecznego i wyczerpującego informowania klientów o wszelkich zagrożeniach związanych z korzystanie z bankowości internetowej" - dodał Falarz.

Ostatnie wyroki sądowe - w jego ocenie - wpisują się w trend prokonsumenckiej wykładni prawa przez sądy w przypadku sporów konsumentów z przedsiębiorcami będącymi dostawcami usług masowych.

d5cylu8

"Ubocznym skutkiem korzystnej dla konsumentów wykładni prawa może być jednak zwiększony koszt usług bankowych związany z koniecznością dokonywania przez banki stałego monitoringu i oceny potencjalnego ryzyka dotyczącego transakcji internetowych" - stwierdził adwokat.

Jak wynika z danych Związku Banków Polskich (ZBP), na koniec 2015 roku liczba aktywnych klientów e-bankowości w naszym kraju wynosiła przeszło 14,5 mln osób.

(ISBnews)

d5cylu8

Podziel się opinią

Share

d5cylu8

d5cylu8