Trwa ładowanie...

"Dlaczego ludzie wciąż płacą gotówką za codzienne zakupy?". Internauta zirytowany kolejkami w sklepach

Mimo powszechności kart płatniczych wciąż wiele osób wybiera płatność gotówką. Zachowanie to irytuje naszego czytelnika, który upatruje w tym jednej z przyczyn długich kolejek w sklepach. - Może to nie jest najważniejszy problem w historii świata, ale jest to kwestia trudna dla mnie do zrozumienia - pisze pan Tomasz.

"Dlaczego ludzie wciąż płacą gotówką za codzienne zakupy?". Internauta zirytowany kolejkami w sklepachŹródło: Agencja Gazeta, fot: Tomasz Niesłuchowski/Agencja Gazeta
dha17z8
dha17z8

Karty płatnicze oraz przelewy elektroniczne coraz częściej wypierają z obrotu realny pieniądz. Rząd Danii już w 2015 r. zaproponował zwolnienie wybranych placówek handlu detalicznego z obowiązku przyjmowania zapłaty w gotówce. W Polsce również gotówka ma coraz mniejsze znaczenie. Od początku 2017 r. wszystkie transakcje między firmami powyżej 15 tys. zł muszą być elektroniczne. Ministerstwo Rozwoju chce natomiast skończyć z tabliczką "tylko gotówka" i sprawić, by kartą lub telefonem można było płacić w urzędach i wszystkich sklepach.

Według różnych wyliczeń w 2017 r. wciąż około 20 proc. Polaków nie miało jednak konta w banku, a to znaczy, że operowało tylko gotówką. I właśnie płatność gotówką przy codziennych zakupach złości naszego czytelnika Tomasza z Piaseczna. Swoją opinią podzielił się w mailu do redakcji. Poniżej pełna treść listu:

"Szanowna redakcjo, chciałem podzielić się pewnym spostrzeżeniem, a właściwie irytacją, której doświadczam każdego dnia w czasie zakupów. Otóż trudno jest mi zrozumieć, dlaczego wciąż tak wiele płaci w sklepach gotówką za codzienne zakupy.

Zobacz także: Walki w dyskontach. Oto ulubiony sport Polaków

Przed chwilą stałem w długiej kolejce, bo pewna pani podjęła próbę znalezienia w portfelu monet, którymi mogłaby zapłacić co do grosza. Tak, aby sprzedawca nie miał później problemu z wydawaniem reszty następnym klientom. Pytam – po co?! Czy płacąc kartą, "zbliżeniowo", (co zajmuje dosłownie kilka sekund) nie zapłaciłaby co do grosza? Co sprawia, że jesteśmy tak bardzo przywiązani do realnych pieniędzy, skoro do wielu lat możemy płacić za zakupy w kilka sekund bez konieczności używania gotówki.

dha17z8

O ile skróciłyby się kolejki, gdyby wszyscy płacili „zbliżeniowo” lub po prostu kartą? Tego nie wiem. Może to nie jest najważniejszy problem w historii świata, ale jest to kwestia trudna dla mnie do zrozumienia." - pisownia oryginalna.

Jeśli macie podobne odczucia lub zupełnie nie zgadzacie się ze zdaniem pana Tomasza dajcie znać w komentarzach. Czekamy również na maile. Wiadomości można wysyłać na adres: dziejesie@grupawp.pl

dha17z8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dha17z8