Trwa ładowanie...
d17tf4x

Długi Polaków. Rekordziści muszą oddać 27 mln zł

Starsze małżeństwo z Mazowsza ma długi wynoszące 26,6 mln zł. To rekordziści wśród osób po 64. roku życia. W sumie polscy seniorzy są zadłużeni na ponad 8,8 mld zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Długi polskich seniorów przekroczyły już 8,8 mld zł
Długi polskich seniorów przekroczyły już 8,8 mld zł (East News, Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
d17tf4x

W bazie BIG Infomonitor i Biura Informacji Kredytowej jest ponad 365 tys. dłużników w wieku emerytalnym. Średnio mają 24 175 zł niezapłaconych rachunków czy kredytów.

Liczba niesolidnych klientów lub kredytobiorców rośnie w lawinowym tempie. Jeszcze 3 lata temu było ich 284 tys. To oznacza wzrost o prawie jedną trzecią.

Są jednak tacy, którzy tę średnią znacząco zawyżają. Niechlubnymi rekordzistami są małżonkowie z Mazowsza. Oni mają do spłacenia aż 26,6 mln zł.

d17tf4x

Obejrzyj: Setki kilometrów rur, cystern i pociągów

Niewiele mniejszym długiem może "pochwalić się" 65-latka z Dolnego Śląska. Ona ma do spłaty 25,8 mln zł. Zresztą starsze kobiety częściej się zadłużają. Stanowią 52 proc. dłużników w wieku 65+.

Największą część długów stanowią wydatki na leczenie. To prawie 60 proc. wszystkich niezapłaconych rachunków seniorów. Co trzecia złotówka to kredyty konsumpcyjne.

d17tf4x

20 proc. długów seniorzy zaciągają tylko po to, by pomóc rodzinie.

- Do tego dochodzą nierzadko tysiące złotych pożyczone na przedmioty sprzedawane na prezentacjach, których celem jest wyłudzenie pieniędzy od osób, które na nie przychodzą - mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG Infomonitor.

Jak zwracają uwagę eksperci, co trzecia osoba po 65. roku życia mieszka sama, a po 80. - jest to już połowa Polaków. A przy jednej osobie dużo trudniej utrzymać dom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17tf4x

Podziel się opinią

Share
d17tf4x
d17tf4x