Trwa ładowanie...

Dłuższa praca zrobi z nas kaleki

- Oni chyba poszaleli! - tak dosadnie kwitują pomysł premiera kobiety, które dziś mają już ponad 60 lat i szczęśliwie są na emeryturze, a według szefa rządu powinny jeszcze pracować.

Share
Dłuższa praca zrobi z nas kaleki
d2s4pz6

*- Oni chyba poszaleli! - tak dosadnie kwitują pomysł premiera kobiety, które dziś mają już ponad 60 lat i szczęśliwie są na emeryturze, a według szefa rządu powinny jeszcze pracować. - Chcecie zrobić z nas kaleki? - pytają, opowiadając Faktowi, jak straciły zdrowie w swoich zawodach. * Donald Tusk (54 l.) uważa, że kobiety w Polsce powinny pracować aż do 67. roku życia. Pani Danuta Kozakowska ze Świdnina ma 63 lata i kłopoty ze stawami oraz kręgosłupem. – Byłam sklepową. Pracowałam tak długo, jak pozwalało mi na to zdrowie – mówi. – Biorąc pod uwagę moje obecne problemy, nie wyobrażam sobie, że miałabym pracować dłużej.

– Ledwo chodzę, a miałabym stać przez kilka godzin non stop? – oburza się pani Barbara Petryka (65 l.) z Warszawy. Kobieta przez 44 lata pracowała jako fryzjerka i nabawiła się zwyrodnienia kręgosłupa.

– Panie w tym wieku nie są już tak sprawne fizycznie, ale również umysłowo, jak osoby młodsze – mówi dr Beata Szadkowska-Opasiak. – Dlatego z punktu widzenia medycznego, nie jest to dobry pomysł, by osoby z takimi schorzeniami pracowały jako fryzjerka czy sklepowa.

d2s4pz6

Jak pokazują medyczne statystyki ogólna sprawność ruchowa człowieka pogarsza się już po 40. roku życia. Osoby po 60. nękane są całym szeregiem chorób i dolegliwości. Do najdotkliwszych należą problemy ze stawami. Szacuje się, że w Polsce na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi co trzecia osoba w wieku 45-64 lata i aż 60 proc. w wieku 65-74 lata. Co piąty Polak ma reumatyzm, a prawie co drugi różnego rodzaju bóle kręgosłupa.
Groźną chorobą, która u kobiet zaczyna się rozwijać około 50. roku życia, jest osteoporoza – z jej powodu u co piątej kobiety po 60-tce banalny upadek może skończyć się poważnym złamaniem. Z wiekiem zwiększa się też ryzyko zachorowania na zaćmę – chorobę oczu, która jest główną przyczyną ślepoty, a na którą w Polsce cierpi ponad 800 tys. osób.
- Nie jest to dobry pomysł, by osoby ze schorzeniami kręgosłupa i bioder pracowały w takich zawodach jak sklepowa czy fryzjerka. Są to zajęcia wymagające stania 8 godzin, dźwigania ciężarów, w przypadku fryzjerki trzymania uniesionych rąk. To obciąża stawy, powoduje też dolegliwości bólowe. W efekcie praca tych pań byłaby już mniej wydajna, poza tym często musiałyby korzystać ze zwolnienia lekarskiego - twierdzi Beata Szadkowska-Opasiak, lekarz.

Polecamy wydanie internetowe Fakt.pl:
Żona Tuska sama dźwiga siaty.

d2s4pz6

Podziel się opinią

Share
d2s4pz6
d2s4pz6