Trwa ładowanie...

Do końca roku obwodnica Augustowa będzie gotowa

Obwodnica Augustowa będzie gotowa do końca tego roku. Wykonano już 70 procent wszystkich prac - poinformował we wtorek dziennikarzy wojewoda podlaski Maciej Żywno.

Do końca roku obwodnica Augustowa będzie gotowaŹródło: Thinkstockphotos
dz9bev0
dz9bev0

- Siedemdziesiąt procent zrealizowanych prac oznacza, że w tym roku będzie można wyprowadzić tiry z Augustowa i ta gehenna Augustowa i tego regionu będzie mogła być zakończona - powiedział Żywno w Dowspudzie k. Raczek na terenie budowy.

Obwodnica została wytyczona przez Raczki i ma być drogą szybkiego ruchu. Jest realizowana w drugim wariancie - przez Raczki, gdyż po protestach ekologów w 2009 roku wstrzymano jej budowę. Wcześniej rozpatrywany przebieg trasy miał mocniej ingerować w przyrodę, obwodnica miała przecinać cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy - stąd protesty ekologów.

W nowym wariancie także nie udało się uniknąć sąsiedztwa Rospudy. Największy most w ramach inwestycji, o długości 180 metrów, przecina dolinę w okolicy Raczek; ma ok. 15 metrów wysokości Trwają przy nim prace wykończeniowe.

Jak informuje GDDKiA, na całym obszarze inwestycji zakończyły się roboty przy wymianie gruntów i roboty ziemne. Trwa układanie warstwy mrozoochronnej, a na niektórych odcinkach układana jest warstwa wiążąca i ścieralna.

dz9bev0

- Droga jest budowana, nie ma żadnych utrudnień w jej realizacji, pogoda, wiosna i zima pozwoliły utrzymać terminy i z końcem tego roku pójdzie tędy ruch - dodał Żywno.

Obwodnica Augustowa w wariancie przez Raczki powstaje w systemie "zaprojektuj i zbuduj". Umowa z wykonawcą została zawarta w marcu 2011 r. W grudniu 2012 wykonawca - firma Budimex - przejęła plac budowy.

Obwodnica ma mieć 34,2 km długości. W ciągu drogi krajowej nr 8 na odcinku od węzła Augustów do węzła Raczki (blisko 21,5 km) będzie drogą jednojezdniową. Na pozostałym odcinku - od węzła Raczki do węzła Suwałki-Południe będzie dwujezdniową drogą planowanej trasy ekspresowej nr 61. Wartość inwestycji to 646 mln zł.

dz9bev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz9bev0