Trwa ładowanie...
dnuo9s3
05-10-2015 12:20

Do Polski trafi ok. 20 mln zł na termomodernizację szkół

Dzięki podpisaniu w poniedziałek umowy sprzedaży jednostek przyznanej emisji CO2, tzw. AAU między Polską a Włochami do naszego kraju trafi ok. 20 mln zł na termomodernizację szkół - poinformował PAP pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec.

Share
dnuo9s3

Minister wyjaśnił, że inwestycje termomodernizacyjne zostaną sfinansowane ze sprzedaży Włochom jednostek przyznanej emisji (AAU). Polska ma nadwyżkę tych jednostek, ponieważ w ramach zobowiązań z Protokołu z Kioto zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych o 30 proc. - w porównaniu z wymaganymi 6 proc.

Zdaniem pełnomocnika za te pieniądze w Polsce uda się przeprowadzić kilkanaście projektów termomodernizacji szkół. Jak podkreślił, nabory projektów w tej sprawie zostaną przeprowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Korolec ocenił, że mimo iż AAU będzie można (zgodnie z postanowieniami ONZ w Dausze) handlować do 2020 r., to transakcja z Włochami może być jedną z ostatnich na świecie w pierwszym okresie rozliczeniowym, czyli do końca 2015 r. Podkreślił, że na rynku istnieje duża nadpodaż tych jednostek, a chętnych do ich kupna jest zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich.

"Dlatego tak istotnym jest, że Włosi podpisali z nami tę umowę. Oznacza to, że mają zaufanie do naszych procedur i pomysłu finansowania inwestycji środowiskowych" - zaznaczył.

dnuo9s3

Chodzi o Krajowy system zielonych inwestycji (Green Investment Scheme - GIS), który gwarantuje wykorzystanie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży jednostek AAU na tzw. zazieleniane, czyli inwestycje prośrodowiskowe. W innych państwach pieniądze z AAU mogą też trafiać bezpośrednio do budżetu państwa.

"Dzięki przeprowadzonym inwestycjom zmniejszamy zużycie energii, czyli obniżamy emisję gazów cieplarnianych. Co jest też warte podkreślenia poniedziałkowa umowa na termomodernizację szkół, pozwoli obniżyć koszty ich funkcjonowania. Jest to ważne dla samorządów, które je finansują" - zwrócił uwagę pełnomocnik.

Na sprzedaży AAU Polska uzyskała ponad 800 mln zł. Umowy podpisano m.in. z Hiszpanią czy Irlandią.

W ramach Krajowego systemu zielonych inwestycji, NFOŚiGW ogłosił 13 konkursów, podpisano też blisko 400 umów z beneficjentami.

dnuo9s3

Na program zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej zakontraktowano do tej pory ponad 437 mln zł. Dzięki dofinansowaniu możliwe będzie zmniejszenie zużycia energii w budynkach samorządów, zakładów opieki zdrowotnej, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych. Przykładowymi inwestycjami są termomodernizacje obiektów oświatowych w Lublinie czy szpitala w Szczecinie.

Ponad 80 mln zł zakontraktowano także w ramach programu Gazela na niskoemisyjny transport miejski (np. zakup niskoemisyjnych autobusów w Częstochowie), czy 75 mln zł w programie Sowa na energooszczędne oświetlenie uliczne (modernizacja oświetlenia ulicznego w Sanoku czy Wałbrzychu).

Inwestycje mają rocznie przynosić zmniejszenie emisji CO2 o ponad 1,2 mln ton. (PAP)

(planujemy kontynuację)

dnuo9s3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnuo9s3
dnuo9s3