Trwa ładowanie...

Do portu w Gdańsku wpłynął największy statek w historii

Do terminalu kontenerowego DCT wpłynął w poniedziałek przed południem największy w historii portu w Gdańsku kontenerowiec. Jednostka "Maersk Taikung" o długości ponad 330 metrów zainaugurowała połączenie Szanghaj-Gdańsk. To pierwszy polski port mający bezpośrednie, regularne połączenie kontenerowe z portami Dalekiego Wschodu.

Do portu w Gdańsku wpłynął największy statek w historiiŹródło: PAP
d3cn4no
d3cn4no

Zobacz zdjęcia

zobacz galerię »
- Statek wypłynął z Szanghaju 1 grudnia 2009 r.; ma 332 m długości, 43,20 m szerokości, 14,50 m zanurzenia i na swój pokład może zabrać ponad osiem tysięcy TEU (jednostka określająca wymiar kontenera). Po wyładowaniu 344 kontenerów i załadunku 500 opuści we wtorek Gdańsk i wypłynie w kierunku Szanghaju - poinformował PAP rzecznik gdańskiego portu Janusz Kasprowicz.

d3cn4no

Połączenie obsługuje największy na świecie operator kontenerowy Maersk Line.

Statki będą obsługiwać zarówno kontenery w tranzycie morskim, czyli przeznaczone do Finlandii i do Rosji, oraz ładunki w imporcie z Dalekiego Wschodu do Polski i polski eksport na Daleki Wschód.

Do tej pory kontenery z Azji, które miały trafić do Polski wpływały do portów Europy zachodniej, m.in. Hamburga, Rotterdamu i Antwerpii.

DCT Gdańsk S.A. jest spółką zarejestrowaną w Polsce, będącą w większości własnością GIF II (Global Infrastructure Fund II), specjalnego funduszu zarządzanego przez Macquarie Group of Companies, z siedzibą główną w Australii. DCT w Gdańsku działa od ponad dwóch lat.

d3cn4no
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cn4no

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj