Trwa ładowanie...

Dobre dane z Eurolandu wsparły notowania złotego

Dzisiejsza sesja na polskim rynku walutowym rozpoczęła się od zdecydowanego umocnienia złotego, na fali którego notowania EUR/PLN zeszły do poziomu 4,1200, a kurs USD/PLN zniżkował w pobliże 2,8800.

Share
Dobre dane z Eurolandu wsparły notowania złotego
Źródło: TMS Brokers
d29b2rz

Wartość euro spadła tym samym poniżej istotnego wsparcia 4,1400 PLN za EUR, kurs dolara natomiast pokonał barierę spadków usytuowaną na poziomie 2,9000 PLN za USD. Impuls do umocnienia złotego napłynął zza granicy w postaci lepszych od oczekiwań danych makro z Eurolandu. Optymistyczne publikacje ze strefy euro pociągnęły w górę eurodolara, która to zwyżka wsparła kurs polskiej waluty.

Spadek kursu EUR/PLN poniżej dolnego ograniczenia kanału wzrostowego (4,1400), w jakim od początku bieżącego miesiąca przebywała ta para walutowa, otwiera złotemu drogę do powrotu do umocnienia. Jeśli kurs EUR/PLN zdołałby pokonać wsparcie na poziomie 4,1200, na którym zatrzymały się dzisiejsze spadki, poziomem docelowym stałaby się wartość 4,0700 PLN za EUR, stanowiąca minimum z przełomu lipca i sierpnia. Dalszy rozwój sytuacji zależy jednak od kondycji światowych giełd i kierunku, jaki po dzisiejszej zwyżce obiorą notowania eurodolara. W przyszłym tygodniu na rynek napłyną wyczekiwane przez inwestorów dane o wzroście gospodarczym w Polsce w II kwartale bieżącego roku. Rynek zdyskontował już zapewne dodatnią dynamikę PKB, zatem odczyt ten miałby szansę wesprzeć złotego jedynie w wypadku gdyby okazał się dużo lepszy od oczekiwań rynkowych, przewidujących wzrost PKB na poziomie 0,4% kw/kw.

Początek dzisiejszego dnia przebiegał pod znakiem kontynuacji konsolidacji notowań eurodolara. Kurs EUR/USD po silnej zwyżce w minioną środę porusza się w przedziale 1,4200 - 1,4250. Z kanału tego nie były go w stanie wybić nawet wczorajsze dobre dane z USA. Odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających koniunkturę Conference Board kolejny miesiąc z rzędu wykazał wzrost, indeks Fed Filadelfia natomiast wypadł dużo lepiej od oczekiwań, odnotowując w sierpniu zwyżkę do poziomu 4,2 pkt. z -7,5 pkt. miesiąc wcześniej. Eurodolar nie zareagował jednak na te doniesienia, co spowodowało, iż inwestorzy zaczęli zastanawiać się, czy po ostatniej zwyżce kursu EUR/USD, potencjał do dalszych wzrostów nie uległ wyczerpaniu.

d29b2rz

Rozstrzygnięcie i wybicie górą z konsolidacji przyniosły dopiero dzisiejsze publikacje wskaźników PMI dla Francji, Niemiec oraz Eurolandu. Wskazały one na kolejną z rzędu poprawę aktywności ekonomicznej w sektorze usług oraz przemysłu w tym regionie. Indeks PMI dla usług w Niemczech oraz dla przemysłu we Francji zdołały wzrosnąć ponad krytyczny poziom 50 pkt., rozgraniczający recesję i ekspansję w danym sektorze. Pozostałe wskaźniki są obecnie o krok od przekroczenia wartości 50 pkt., co też zapewne nastąpi przy kolejnym ich odczycie. W reakcji na lepsze od oczekiwań dane ze strefy euro, kurs EUR/USD wybił się górą z konsolidacji i zwyżkował w okolice 1,4300, który to poziom póki co powstrzymuje dalszy wzrost tej pary walutowej.

Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d29b2rz

Podziel się opinią

Share
d29b2rz
d29b2rz