Trwa ładowanie...

Dobre zbiory i rosyjskie embargo spowodują spadki cen żywności

Dobre zbiory podstawowych roślin, a także warzyw i owoców oraz problem z eksportem towarów rolno-spożywczych wywołany rosyjskim embargiem spowodują dalszy spadek cen detalicznych żywności - prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Dobre zbiory i rosyjskie embargo spowodują spadki cen żywnościŹródło: WP.PL, fot: Damian Wis
d3mkb22
d3mkb22

"Malejąca dynamika cen detalicznych żywności oraz ich bezwzględny spadek postępujące od kwietnia sprawiły, że żywność relatywnie staniała" - napisano w raporcie.

"Dobre zbiory wszystkich podstawowych roślin, a także warzyw i owoców oraz narastające trudności z ich eksportem spowodowane embargiem rosyjskim na import żywności z UE skutkować będą dalszymi spadkami cen" - dodano.

Zdaniem ekspertów IERiGŻ będzie to wspierało popyt krajowy. "Będzie to (spadek cen) sprzyjać wzrostowi popytu krajowego, zwłaszcza że poprawia się sytuacja na rynku pracy i rosną dochody ludności" - napisano.

GUS podał 15 września dane o inflacji. W sierpniu tendencja spadkowa jeszcze się pogłębiła - wskaźnik cen wyniósł minus 0,3 proc. (liczone rok do roku, w porównaniu z lipcem ceny spadły o 0,4 proc.).

Największy wpływ miały tu m.in. ceny żywności - w sierpniu zanotowano spadek o 1,8 proc.

Najbardziej potaniały warzywa, owoce, cukier i tłuszcze zwierzęce. Wzrosły za to ceny mięsa drobiowego, wędlin, makaronów czy kawy.

d3mkb22
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mkb22