Trwa ładowanie...
d4ft85n

Dodaj chleba do mięsa, zdejmij nogę z gazu

Prowadź samochód na bosaka, dolej wody do keczupu i noś krótkie włosy - to rady, do których stosują się Amerykanie, którzy odczuwają coraz mocniej w swoich budżetach skutki inflacji.

Share
d4ft85n

Prowadź samochód na bosaka, dolej wody do keczupu i noś krótkie włosy - to rady, do których stosują się Amerykanie, którzy odczuwają coraz mocniej w swoich budżetach skutki inflacji - pisze "Gazeta Wyborcza".

Wzrost cen żywności wywołany przede wszystkim szybko rosnącymi cenami paliw i energii dał się Amerykanom mocno we znaki. Inflacja, wzrost bezrobocia i spadające ceny domów spowodowały, że wiele rodzin zaczęło ostro oszczędzać. Aż 81 proc. konsumentów badanych przez Instytut Gallupa przyznaje się do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń przy zakupach, częściej niż dotychczas poszukując tańszych produktów i innych sposobów na zmniejszenie kosztów utrzymania.

W stanie Nowy Jork Rada Ochrony Konsumenta (CBP) rozpoczęła kampanię _ Stretching Your Dollar Effort _, otwierając forum, na którym mieszkańcy stanu mogą dzielić się pomysłami, jak wycisnąć jak najwięcej z każdego wydawanego dolara.

Niektóre rady mogą przypominać Polakom czasy PRL-owskiej biedy. Zabierz ze sobą resztę chleba z restauracji, dolej wody do keczupu czy dressingu do sałaty, dodaj bułki tartej do mięsa, gotuj jedzenie w większych ilościach i zamrażaj w lodówce - radzą jedni konsumenci innym konsumentom na stronie firmowanej przez władze stanowe. Psujące się owoce można zamienić na marmoladę, a warzywa hodować w ogródku lub nawet w domowych doniczkach. Na samym piciu kawy zaparzonej w domu, a nie kupowanej na mieście, można oszczędzić rocznie do 1500 dolarów. Krótkie włosy z kolei mają sprawić, że w okresie letnim w mniejszym stopniu odczuje skutki upałów i rzadziej będzie włączać energochłonną klimatyzację. Elektryczność i wodę pozwoli także zaoszczędzić załadowanie pralki do pełna, a nie do połowy.

_ Kiedy prowadzisz, zakładaj obuwie o jak najcieńszej podeszwie, a w stanach, gdzie prawo na to pozwala - kieruj samochodem boso. Wrażliwość twojej skóry pomoże ci łagodniej hamować i przyspieszać, poprawiając zużycie paliwa _ - doradza Bill Schumacher, ekspert firmy NAVTEQ zajmującej się samochodową nawigacją satelitarną.

Tomasz Deptuła
Gazeta Wyborcza

d4ft85n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ft85n
d4ft85n