Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie przedłużony
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zaczął obowiązywać od 26 marca 2020 roku. Z założenia świadczenie miało obowiązywać jedynie dwa tygodnie, ale od kwietnia był już kilkukrotnie przedłużany. Szefowa resortu rodziny zadeklarowała w poniedziałek, że na tym koniec. Wystarczyły jednak dwie godziny, by zmieniła zdanie.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie przedłużony
- Nie zamierzamy już od poniedziałku przedłużać opieki (zasiłku opiekuńczego - przyp.) nad dziećmi do lat 8, ponieważ widzimy też, jak wygląda obłożenie w żłobkach i przedszkolach -zadeklarowała w poniedziałek Maląg.
Czytaj więcej: Minister o wygaszeniu zasiłku opiekuńczego. Później zmieniła zdanie
Niespełna dwie godziny wystarczyły minister, by zmienić zdanie. - Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony o kolejne dwa tygodnie, do 26 lipca - poinformowała Maląg.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - co musisz wiedzieć?
Przypomnijmy, że chociaż z założenia świadczenie miało obowiązywać do momentu ponownego otwarcia żłobków i przedszkoli, to w obawie przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 większość rodziców zdecydowała nie posyłać swoich pociech do placówek opiekuńczych. Jednak na dzieci, które pozostały w domu, nadal przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Obejrzyj: Problemy z kredytem hipotecznym. Wiele osób się nie załapie
Świadczenie zostało wprowadzone ustawą z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W życie weszło 27 marca.
Czytaj także: Mandaty ostro w górę - nowa propozycja premiera
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony na mocy ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Świadczenie weszło w życie 27 marca.
O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się rodzice objęci ubezpieczeniem chorobowym rodzicom bądź opiekunowie prawni dzieci do 8. roku życia, którzy nie mogą zapewnić opieki w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobków, przedszkoli lub szkół. Ze świadczenia dodatkowo mogą skorzystać rodzice starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie