Dolar jest najtańszy od 2 tygodni

Amerykańską walutę osłabiła przede wszystkim oddalająca się perspektywa kolejnej podwyżki stóp procentowych.

Dolar jest najtańszy od 2 tygodni
Źródło zdjęć: © WP.PL | 401(K)2012/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

W poniedziałek rano za dolara amerykańskiego trzeba był zapłacić mniej niż 3,95 zł. To o 20 groszy mniej niż jeszcze dwa tygodnie wcześniej. Za tą przecenę odpowiadają dane gospodarcze zza Oceanu oraz oddalająca się perspektywa podwyżki stóp procentowych w USA.

W sumie od 25 stycznia cena dolara spadła o ponad 4 procent. Spadek wartości dolara to przede wszystkim efekt rozczarowujących danych z tamtejszej gospodarki. W ostatni piątek słabsze od oczekiwań były niektóre dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy. Wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym okazał się mniejszy, niż przypuszczano. Na pocieszenie, inwestorzy otrzymali nieco lepszy niż miesiąc wcześniej odczyt stopy bezrobocia, która wyniosła 4,9 procent.

Negatywnie zaskoczył również czwartkowy raport Challengera, który przedstawia planowaną liczbę zwolnień w USA. W styczniu wynosiła ona 75,1 tys., wobec 23,6 tys. miesiąc wcześniej. Nieco słabsze od prognoz były również ostatnie dane dotyczące rozwoju amerykańskiej gospodarki. Według nich PKB USA w czwartym kwartale wzrosło o 0,7 procent (wskaźnik wyrażony w skali rocznej).

Tego wszystkiego nie mogła nie zauważyć amerykańska Rezerwa Federalna, która decyduje o poziomie stóp procentowych. Według ekspertów istnieje tylko niewielkie prawdopodobieństwo, że koszt kapitału w USA zostanie podwyższony na kolejnym posiedzeniu banku centralnego w marcu.

- Ważniejsze dla decydentów są napięcia na rynkach oddawane przez spadający indeks warunków finansowych. Zresztą koniunktura poza rynkiem pracy nie wygląda wcale różowo, co potwierdza też słabość w zakresie wyników wypracowanych w IV kwartale przez amerykańskie przedsiębiorstwa. Należy też dodać, że wskaźniki mierzące poziom zaskoczenia danymi makro kontynuują ostry spadek - komentuje Bartosz Sawicki, analityk TMS Brokers.

Środa i czwartek będzie kluczowa dla dolara

O dalszych losach amerykańskiej waluty zdecyduje wystąpienie Janet Yellen przed Kongresem USA. Przedstawi ona półroczny raport na temat polityki Fed.

- Trudno oczekiwać, aby słowa Janet Yellen , które wygłosi w środę i czwartek przed Kongresem dały impuls do trwałego umocnienia dolara. Zazwyczaj Yellen i Dudley mówili o perspektywach polityki jednym głosem, decydentka będzie kłaść zapewne silny nacisk na dobre jej zdaniem perspektywy gospodarki i podkreślać wiarę siłę ożywienia - dodaje Sawicki.

Analityk TMS Brokers zwraca również uwagę na dane, które pojawią się w piątek. Będzie to odczyt sprzedaży detalicznej z USA.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (30)