Trwa ładowanie...
d3si5qq

Dolar już droższy od franka. Kurs rośnie siódmy dzień z rzędu

Jeśli tendencja na rynku walutowym się utrzyma, będziemy mieć powrót do sytuacji sprzed 2011 roku.
Share
Dolar już droższy od franka. Kurs rośnie siódmy dzień z rzędu
Źródło: Eastnews, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d3si5qq

W ciągu tygodnia notowania amerykańskiej waluty poszły w górę o ponad 20 groszy. Tym samym kurs prześcignął cenę franka. Ostatni raz na foreksie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją na początku roku. Jeśli dolar dalej będzie szedł w górę, a są ku temu powody, może przez dłuższy czas górować nad frankiem. Było to normą przed 2011 rokiem.

Trwa rajd dolara. Wtorek jest siódmym dniem silnych wzrostów kursu wymiany amerykańskiej waluty. Wszystko zaczęło się na dzień przed wyborami prezydenckimi w USA, kiedy na rynku można było go kupić za 3,90 zł. Teraz jest po 4,13 zł.

U.S. Dollar Index, najsłynniejszy wskaźnik odzwierciedlający wartość dolara względem najważniejszych walut, przekroczył barierę 100 pkt. To najwyższy wynik od grudnia 2015 roku.

d3si5qq

Dolar okazuje się na razie największym wygranym zwycięstwa Trumpa. Inwestorzy wymieniają inne waluty właśnie na tę amerykańską, z myślą o szybszym wzroście inflacji w Stanach Zjednoczonych wywołanym przez politykę nowego prezydenta. To może bowiem przyspieszyć podwyżki stóp procentowych przez bank centralny USA. Wszystko wskazuje na to, że pierwsza będzie mieć miejsce już w grudniu. Ocenia się taki scenariusz na około 90 proc.

W mniejszej skali poszły do góry kursy franka czy euro. Tym samym amerykańska waluta pierwszy raz od stycznia jest droższa od szwajcarskiej. Do tej zamiany doszło chwilę po godzinie 14.00 i przewaga zdaje się lekko zwiększać na korzyść dolara. Są to jednak różnice rzędu 1 grosza, więc sytuacja może się zmieniać.

Tegoroczne notowania amerykańskiej i szwajcarskiej waluty

Jeśli tendencja na rynku walutowym się utrzyma, będziemy mieć powrót do sytuacji sprzed 2011 roku. Dopiero w ostatnich latach przyjęła się zasada, że to frank jest raczej wyżej wycenianą walutą w złotych.

Na razie z podobnym zjawiskiem raczej nie będziemy mieć do czynienia w przypadku euro i dolara. Przewaga wspólnej waluty, mimo że ostatnio zmalała, wciąż wynosi około 30 groszy. We wtorek około godziny 16.00 kurs euro był na poziomie 4,42 zł. Od wyborów prezydenckich w USA wzrósł o 10 groszy.

d3si5qq

Podziel się opinią

Share
d3si5qq
d3si5qq