Trwa ładowanie...
14-09-2010 18:45

Dolar może spaść poniżej 3 zł

Złoty kończy wtorkowe notowania umocnieniem do głównych walut. Pomógł silny wzrost notowań wspólnej waluty w relacji do dolara. O godzinie 18:20 kurs USD/PLN testował poziom 3,0147 zł, po spadku o 3,6 gr. Kurs EUR/PLN spadł o 0,6 gr do 3,9233 zł.

Dolar może spaść poniżej 3 złŹródło: X-Trade Brokers DM
d3rr65d
d3rr65d

Wydarzeniem wtorku na rodzimym rynku walutowym była publikacja danych o inflacji i podaży pieniądza W Polsce. W sierpniu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł o 0,4% M/M i wzrósł o 2% R/R. Dane mogły nieco zaskoczyć, gdyż oczekiwano odczytów odpowiednio na poziomie -0,3% i 2,1%. Zaskoczenie mogło być tym większe, że cen żywności i napojów bezalkoholowych spadły w sierpniu o 1,4% M/M. To jednak w istotny sposób nie zmienia rynkowych oczekiwań co do podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych na październikowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Dlatego też inwestorzy bez większych emocji przyjęli dane o inflacji. Takich emocji nie wywołał także, odnotowany w sierpniu wzrost podaży pieniądza w Polsce o 9,3% R/R, wobec 7,8% w lipcu i wobec prognozowanych 8,4%.

Impulsem dla złotego było dopiero silne umocnienie euro w relacji do dolara pod koniec godzin europejskich, co zaowocowało wybiciem tej pary z miesięcznego trendu bocznego w przedziale 1,26-1,29 dolara i otworzyło drogę w kierunku sierpniowych maksimów. Perspektywa dalszych wzrostów EUR/USD, czemu najprawdopodobniej będzie towarzyszyć dalsza poprawa nastrojów na rynkach globalnych, będzie tworzyć popytową presję na złotego. Jeszcze we wrześniu kurs USD/PLN może spaść nawet do 2,94 zł. Nieco mniejsze spadki będą udziałem EUR/PLN. Wydaje się, że nie spadnie ona wyraźnie poniżej 3,89 zł.

W środę złoty w dalszym ciągu będzie pozostawał pod wpływem czynników o charakterze globalnym. Kluczowe będzie zachowanie EUR/USD oraz nastroje na rynkach finansowych. Jedynie umiarkowany wpływ na notowania mogą mieć wyniki aukcji 10-letnich obligacji.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A

d3rr65d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rr65d