Trwa ładowanie...

Dolar nadal mocny. Kosztuje prawie 4 zł

Amerykańskiej walucie sprzyja sprawa podwyżek stóp procentowych w USA, sondaże wyborcze w pojedynku Clinton-Trump oraz ostatnie dane EBC.

Share
Dolar nadal mocny. Kosztuje prawie 4 zł
Fot: Jacek Bereźnicki
d452qsj

Amerykańska waluta nadal pozostaje mocna w stosunku do euro oraz złotego. Inwestorzy liczą, że Fed podwyższy stopy procentowe w USA, dolarowi sprzyjają też amerykańskie sondaże wyborcze oraz ostatnie dane EBC. W rezultacie dolar w Polsce kosztuje blisko 4 złote, a w stosunku do euro jest najmocniejszy od 7 miesięcy.

W poniedziałek w południe dolar jest wyceniany na 3,96 zł. Podobnie jak w piątek, znajduje się on na najwyższych poziomach od końca lipca, a w stosunku do euro, amerykańska waluta jest najmocniejsza od początku marca.

Kluczowym czynnikiem wzmacniającym dolara jest kwestia podwyżek kosztu kapitału w USA. - Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku jest szacowane na około 70 procent. Na dużą szansę takiej decyzji Fed jeszcze w grudniu wciąż wskazują jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej sugerujące, że z podwyżką stóp w Stanach Zjednoczonych tamtejsze władze monetarne nie powinny zbyt długo czekać - komentuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

d452qsj

Notowania dolara w drugiej połowie 2016 roku

Grzegorz Ogonek, analityk XTB wskazuje, że notowania głównej pary walutowej (EUR/USD) znajdują się poniżej poziomu z dnia, kiedy ogłoszono wyniki referendum w Wielkiej Brytanii.

- Przedarcie się EUR/USD poniżej dołka odnotowanego zaraz po ogłoszeniu wyników brytyjskiego referendum pod koniec czerwca dało dolarowi amerykańskiemu nowy zastrzyk energii. Głosy dochodzące z Fed wciąż sprzyjają ugruntowywaniu na rynku opinii, że w grudniu Fed podniesie stopy procentowe. W piątek wieczorem przyczynił się do tego John Williams - członek FOMC, który od 2011 roku ani razu nie zagłosował inaczej niż prezes, ale w ostatnich miesiącach śmielej komunikuje potrzebę zacieśniania polityki pieniężnej - komentuje Ogonek.

d452qsj

Podziel się opinią

Share
d452qsj
d452qsj