ycipk-w4rfnd
kursy walut

Dolar przekracza 4,20 zł. Bije nowe rekordy

Zobacz jak wygląda sytuacja na rynku walutowym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dolar przekracza 4,20 zł. Bije nowe rekordy
(Fot: Jacek Bereźnicki)
ycipk-w4rfnd

W piątkowe przedpołudnie złoty mocno osłabiał się względem amerykańskiej waluty. Kurs wymiany przekroczył 4,20 zł i powiększył przewagę nad frankiem szwajcarskim. Pobił tym samym kilkunastoletni rekord.

Aktualizacja 17:30

Dolar do południa był wyceniany najwyżej od 2002 roku. O godzinie 9.30 jego notowania sięgały nawet 4,209 zł. Kolejne godziny przyniosły osunięcie w dół, po 17:00 znowu przekroczony został poziom 4,20, by potem znowu zejść poniżej. Ten poziom jest obecnie kluczowy.

ycipk-w4rfnd

Sytuacja złotego wygląda źle, tj. źle dla importerów i zadłużonych w dolarze (część takiego długu ma skarb państwa), a dobrze dla eksporterów i zarabiających w dolarach Polaków.

Obserwuj bieżące notowania dolara

Rajd dolara i dramatyczne słabnięcie złotego obserwujemy od wyborów prezydenckich w USA. Niespodziewanie wygrał je Donald Trump, co dla walut rynków wschodzących, do jakich zalicza się złoty, jest poważnym ciosem. Niepewność związana z przyszłą polityką protekcjonistyczną Trumpa przekłada się na ucieczkę kapitału z ryzykownych rynków schodzących do bezpiecznych aktywów.

Konrad Ryczko z Domu Maklerskiego BOŚ zauważa, że pozytywnie na dolara wpływa też czwartkowe wystąpienie szefowej amerykańskiego banku centralnego, która potwierdziła scenariusz podwyżek stóp procentowych przez Fed w grudniu.

ycipk-w4rfnd

- Lokalnie daje się zauważyć słabość złotego również na tle innych walut koszyka CEE. Gorsze zachowanie m.in. na tle węgierskiego forinta tłumaczyć można obawami inwestorów o sytuację w kraju, gdzie słabsze dane makro tylko podbijają obawy o przyszłoroczny budżet. Obniżka wieku emerytalnego powszechnie odebrana została negatywnie z ekonomicznego punktu widzenia, a wedle opinii Fitch w połączeniu ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego stanowi ryzyko dla perspektyw fiskalnych Polski - komentuje Ryczko.

Ostatnie statystyki złotego są porażające. W ciągu 10 dni tylko raz udało mu się lekko umocnić względem dolara. Poza tym przypadkiem kurs wymiany idzie ciągle w górę. Zwyżka wynosi już około 30 groszy. Na początku listopada można było kupić amerykańską walutę po 3,90 zł.

Złoty traci też do euro i franka, ale w mniejszym stopniu, tj. obie po 0,2 proc. Z tego też względu w ostatnich dniach doszło do ważnej zmiany na rynku forex. Pierwszy raz od początku tego roku dolar wyceniany jest wyżej niż szwajcarska waluta. Różnica między nimi wynosiła już nawet 5 groszy.

Porównanie kursów dolara i franka

ycipk-w4rfnd

Jeśli tendencja na rynku walutowym się utrzyma, będziemy mieć powrót do sytuacji sprzed 2011 roku. Dopiero w ostatnich latach przyjęła się zasada, że to frank jest raczej wyżej wycenianą walutą w złotych.

Z każdym dniem topnieje przewaga euro nad dolarem. Za wspólną walutę płacimy obecnie 4,44 zł. Góruje nad amerykańską już tylko 26 grosze.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-w4rfnd

ycipk-w4rfnd
ycipk-w4rfnd