Dolar śrubuje 14‑letnie rekordy. Słabną euro i jen
W Polsce za amerykańską walutę trzeba zapłacić około 4,25 zł.
Decyzja Banku Japonii, zamachy w Europie i dobre perspektywy Stanów Zjednoczonych podbijają wycenę dolara. Na tle euro wypada najlepiej od 14 lat. Rośnie w siłę niemal z każdym kolejnym dniem.
Euro kosztuje już poniżej 1,04 dol. To efekt dalszego umacniania się amerykańskiej waluty, która nie była tak silna od końca 2002 r. Podobnie wygląda sytuacja w porównaniu do naszej złotówki. Za dolara trzeba zapłacić 4,25 zł.
Obserwuj bieżące notowania dolara src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1482188460&de=1482274740&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=USDPLN&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&fr=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1&rl=1"/>
Euro słabnie po m.in. wczorajszych zamachach w Niemczech i Turcji, które na nowo wywołują nerwowość na rynkach. Do tego szefowa amerykańskiego banku centralnego potwierdziła nastawienie Fed do szybkich podwyżek stóp procentowych, co sprzyja również dolarowi. Na przyszły rok zaplanowane są trzy, podobnie jak na 2018 r.
Janet Yellen w poniedziałkowym wystąpieniu oceniła także, że USA ma obecnie najsilniejszy rynek pracy od dekady i są oznaki przyspieszania wzrostu płac, co dodatkowo powinna stymulować zapowiadana ekspansywna polityka nowego prezydenta Donalda Trumpa.
Na korzyść dolara działa też wynik wtorkowego posiedzenia Banku Japonii. Wczesnym porankiem polskiego czasu zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian na poziomie minus 0,1 proc. Zmianom nie uległa również skala rocznego skupu obligacji w kwocie 80 bln jenów.
Na konferencji prasowej Banku Japonii jego szef Haruhiko Kuroda wypowiadał się z optymizmem na temat stanu tamtejszej gospodarki, bagatelizując jednocześnie osłabienie jena względem dolara. Ze strony Kurody nie padły też sugestie związane z możliwością zaostrzenia polityki pieniężnej w 2017 r., co przełożyło się na osłabienie jena i podbicie notowań dolara.
"Choć decyzja banku nie była zaskakująca, to na rynku walutowym widoczne jest osłabienie jena. To z kolei przekłada się na silniejszą presję spadkową na EURUSD, który testował rano okolice 1,038, ustanawiając nowe wieloletnie minima" - czytamy w porannym komentarzu analityków Banku Gospodarstwa Krajowego. Pary walutowe euro-dolar i dolar-jen są bardzo mocno ze sobą powiązane. Zmiany jednej mają odbicie w drugiej.