Dolar zbiera siły na dalszy ruch w górę
Po silnym wzroście z ostatnich dni, mamy chwilową pauzę i przygotowywanie się na kluczowe wydarzenie przyszłego tygodnia, jakim będzie dwudniowe posiedzenie FED 16-17 września. Na rynku nie pojawiły się na razie nowe informacje, które mogłyby wpłynąć na dolara. Warto jednak zaznaczyć, że cały czas pośredni wpływ ma geopolityka – w efekcie to amerykańska waluta jest kluczowym beneficjentem tzw. przepływów w stronę bezpiecznych przystani.
EUR/USD: W konsolidacji
GBP/USD: Nowy sondaż Daily Record wsparł funta
AUD/USD: Zastanawiające dane z rynku pracy
NZD/USD: Dalej w dół po decyzji RBNZ
Na koszyku BOSSA USD widać chwilową konsolidację „w biegu” – nie daje ona żadnych sygnałów do odwrócenia silnego trendu. To każe oczekiwać testowania okolic 71,58 pkt. z 9 lipca 2013 r. Silnym wsparciem są naruszone kilka dni temu poziomy 71,21 pkt. z 23 maja ub.r.
[ Wykres dzienny EUR/USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,USD,w2,PLN,notowania-waluty-online-waluta.html )
GBP/USD: Nowy sondaż Daily Record wsparł funta
Według opublikowanego wczoraj sondażu gazety Daily Record liczba zwolenników oderwania Szkocji wyniosła 47 proc., a 53 proc. ankietowanych było przeciw. W kontekście wcześniejszych wyliczeń YouGov pokazuje to, że wynik, jaki zobaczymy przy urnach 18 września, nie jest przesądzony i daje nadzieje na uniknięcie czarnego scenariusza dla funta. Stąd też GBP/USD kontynuował wczoraj wieczorem i dzisiaj rano zwyżki, które zainicjowały wczoraj po południu słowa szefa Banku Anglii. Mark Carney dał do zrozumienia, że potencjalne wydarzenia w Szkocji nie wpłyną na zmianę „harmonogramu” polityki monetarnej, a punkt w którym stopy procentowe zostaną podniesione jest bliżej, niż dalej.
W efekcie na wykresie GBP/USD mamy próbę zamykania luki z weekendu (1,6166-1,6327). Zwyżka sięgnęła dzisiaj okolic 1,6247. Ważny poziom na który warto zwrócić uwagę to okolice 1,6251, czyli dołka z 5 lutego b.r. Niezależnie od tego, czy luka zostanie zamknięta, czy też nie – szanse na wyraźniejsze odwrócenie trendu przed kluczowymi wydarzeniami przyszłego tygodnia – 17.09 FED i 18.09 szkockie referendum – są niewielkie. Duże prawdopodobieństwo tkwi w ponownym „sprawdzeniu” ostatnich minimów na 1,6050.
[ Wykres dzienny GBP/USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,GBP,w2,PLN,notowania-waluty-online-waluta.html )
AUD/USD: Zastanawiające dane z rynku pracy
Dzisiejszy odczyt danych z australijskiego pracy wywołał wrzawę wśród ekonomistów - zatrudnienie wzrosło w sierpniu aż o 121 tys. wobec oczekiwanych 12 tys., a stopa bezrobocia spadła do 6,1 proc. z 6,4 proc. Dane teoretycznie bardzo dobre, jednak ich wpływ na notowania AUD był ograniczony głównie przez to, że wskazuje się tu na incydentalne statystyczne anomalie.
Na wykresie AUD/USD widać, że ruch do 0,9217 został wykorzystany jako okazja przez grających z trendem, który od kilku dni zaczyna być wyraźnie pro-spadkowy. Wprawdzie nie doszło jeszcze do wybicia wczorajszego minimum na 0,9111, ale jest to kwestia czasu. Zwłaszcza, że rejon 0,92 potwierdził swoje znaczenie jako wsparcie. Istotnym poziomem w przypadku zniżek mogą okazać się okolice 0,9060-70 wyznaczane przez linię szyi odwróconej formacji RGR z tegorocznej zimy.
[ Wykres dzienny AUD/USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,AUD,w2,PLN,notowania-waluty-online-waluta.html )
NZD/USD: Dalej w dół po decyzji RBNZ
Bank centralny Nowej Zelandii nie zmienił wczoraj stóp procentowych (3,50 proc.), ale nie dał też klarownych sygnałów, co do tego, że potencjalna pauza w podwyżkach może być krótka. W efekcie trudno będzie liczyć na to, że dojdzie do tego w IV kwartale. Do tego szef RBNZ zaznaczył, że niezależnie od ostatniego ruchu na NZD/USD spodziewa się on znaczącego spadku wartości lokalnej waluty, a jednym z głównych argumentów będzie normalizacja polityki przez amerykański FED. Niby nic nowego, ale rynki przecież uwielbiają wykorzystywać różne preteksty.
I tak na NZD/USD mamy zejście na nowe minima (dzisiaj 0,8164). Co ciekawe NZD traci wyraźnie także w pozostałych konfiguracjach (z innymi walutami). Teraz kluczowa będzie obrona wsparcia w okolicach 0,8140-50. Zejście poniżej będzie sygnałem do testowania kolejnej strefy 0,8060-0,8110. Niewykluczone, że dojdzie do tego już w przyszłym tygodniu.
[ Wykres dzienny NZD/USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,NZD,w2,PLN,notowania-waluty-online-waluta.html )
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |