Trwa ładowanie...
d219efu
29-12-2014 09:05

Dolnośląskie/ Duże inwestycje zmniejszyły bezrobocie w całym regionie

W woj. dolnośląskim w 2014 r. zanotowano rekordowy spadek bezrobocia. Po raz pierwszy w historii jest ono o 0,7 proc. niższe niż krajowa stopa bezrobocia. To efekt dużych zagranicznych inwestycji i dobrej koniunktury gospodarczej.

d219efu
d219efu

Jak poinformowała PAP dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Monika Kwil-Skrzypińska, stopa bezrobocia dla całego regionu na koniec października tego roku wynosiła 10,6 proc. i była o 0,7 proc. niższa od wskaźnika krajowego (11,3 proc).

"Tak dobrze jeszcze nigdy nie było na Dolnym Śląsku, choć już już od jesieni ubiegłego roku byliśmy poniżej stopy krajowej. Teraz jednak ten rozbieżny trend się powiększa" - dodała dyrektor.

Jeszcze w styczniu 2014 roku notowano bezrobocie na poziomie 13,6 proc., a znaczący jego spadek to efekt dobrej koniunktury gospodarczej i dużych zagranicznych inwestycji.

Warty podkreślenia jest również zanotowany spadek stopy bezrobocia we wszystkich powiatach, w tym również takich, w których od wielu lat przekraczała ona znacząco 20 procent. W powiecie wałbrzyskim ziemskim spadek był największy aż o 6 punktów proc.(z 30 na 24 proc.), ale równie znaczące obniżenie bezrobocia zanotowano m.in. w powiatach kamiennogórskim i oławskim (po 4 punkty proc.).

d219efu

Po dziesięciu miesiącach 2014 r. na Dolnym Śląsku zarejestrowanych było ponad 121 tys. osób bezrobotnych, ale od początku roku ta liczba zmniejszyła się o prawie 32 tys. osób.

Zdaniem wicedyrektora Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu Macieja Sałdacza, zmniejszenie bezrobocia to przede wszystkim efekt dobrej koniunktury gospodarczej. "Jest więcej ofert pracy, dzięki czemu po prostu ludzie znajdują sami zatrudnienie i mniej osób rejestruje się w urzędach" - dodał Sałdacz.

Tę opinię potwierdza również statystyka, ponieważ do końca października 2014 r. na Dolnym Śląsku zarejestrowano o ponad 21 tys. bezrobotnych mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

W powiecie wrocławskim ziemskim i we Wrocławiu zanotowano nie tylko spadek stopy bezrobocia, ale najniższy poziom (odpowiednio 4,4 i 4,6 proc.).

d219efu

"Na pewno to efekt dużych inwestycji zagranicznych, takich jak ta firmy Amazon. Uniknęliśmy również upadłości firm i zwolnień grupowych, co jeszcze do niedawna groziło m.in. fabryce FagorMastercook" - powiedział Sałdacz.

W grudniu rada wierzycieli FagorMastercook zgodziła się na ich sprzedaż niemieckiej firmie Bosch Siemens. Kwota transakcji ma wynieść 90 mln zł. FagorMastercook zatrudnia ponad 830 osób i od lutego tego roku była w stanie upadłości. Bosch ma zainwestować 120 mln zł.

Jednym z ciekawszych zjawisk na dolnośląskim rynku pracy w regionie była rekrutacja pracowników do firmy Amazon, która w październiku otworzyła pod Wrocławiem dwa olbrzymie magazyny.

d219efu

"To była historyczna rekrutacja z kilku powodów. Nigdy wcześniej w tak krótkim czasie, bo zaledwie w ciągu kilku tygodni, nie pozyskano prawie trzech tysięcy pracowników. Trzeba też podkreślić, że rekrutacja odbywała się tylko przez internet" - powiedział PAP Tomasz Walenczak, dyrektor operacyjny w Manpower, agencji zatrudnienia prowadzącej dla Amazon rekrutację pracowników tymczasowych.

Jego zdaniem, sukces przedsięwzięcia wynikał przede wszystkim z atrakcyjnych warunków zaproponowanych przez pracodawcę- m.in. stawek wynagrodzenia oraz bezpłatnego dowozu do miejsca pracy, nawet do odległości około stu kilometrów. Dzięki temu pracę w Amazonie mogły podjąć osoby z takich powiatów, jak m.in. kłodzki, wałbrzyski czy złotoryjski, w których stopa bezrobocia od wielu lat wynosi ponad 20 proc.

"To na pewno pozytywnie wpłynęło na rynek pracy. Również wielu przedsiębiorców z okolic Wrocławia odczuło tę zmianę na własnej skórze, Wzrost liczby ofert pracy zmusił pracodawców do większego starania się o kandydatów, którym zaczęli proponować lepsze warunki zatrudnienia, ale również i o dotychczasowych pracowników, o stratę których zaczęli się oni obawiać" - powiedział Walenczak.

d219efu

Dodał, że przyszłoroczne budżety firm oraz dobra koniunktura gospodarcza pozwalają prognozować wzrost zatrudnienia - szczególnie w takich sektorach jak TSL (transport,spedycja, logistyka), produkcja przemysłowa, automotiw czy AGD. Potwierdzają to też wyniki kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, prognozujące umiarkowanie optymistyczną sytuację na rynku pracy w pierwszych trzech miesiącach nowego roku. Dobra passa powinna trwać również później.

"Od końca I kwartału przyszłego roku zatrudnienie może wzrosnąć nawet o 10-15 procent. W niektórych zawodach, takich jak np. automatyk, operator maszyn może nawet brakować rąk do pracy" - ocenił Walenczak.

Prezes Zachodniej Izby Gospodarczej Marek Pasztetnik ocenił w rozmowie z PAP, że bezrobocie w regionie w dalszym ciągu będzie malało, co będzie się również wiązać ze wzrostem płac. "Nie możemy konkurować tylko niską stawką za wynagrodzenie. To efekt dużych inwestycji np. w branży IT na Dolnym Śląsku, przez co coraz trudniej o tanich specjalistów. Płace powinny rosnąć, a przez to również wzrośnie siła nabywcza pracowników i koniunktura" - dodał Pasztetnik.

W jego ocenie doprowadzi to również do zatrzymania spadku wynagrodzeń w tzw. prostych usługach, co również będzie miało pozytywny wpływ na rynek pracy.

d219efu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d219efu