Trwa ładowanie...
d350eb5
03-03-2017 19:15

Dolnośląskie/ W czerwcu rusza budowa fabryki Mercedes-Benz (opis)

W czerwcu rozpocznie się w Jaworze (Dolnośląskie) budowa fabryki koncernu Mercedes, w której będą produkowane czterocylindrowe silniki do samochodów osobowych. Inwestor ma wyłożyć na budowę fabryki silników ok. 500 mln euro i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy.

d350eb5
d350eb5

O terminie rozpoczęcia budowy fabryki poinformował PAP Andreas Schenkel, prezes zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland. "19 czerwca zostanie na placu budowy wbita pierwsza łopata. To dla nas będzie oficjalne rozpoczęcie budowy" - powiedział w piątek w rozmowie z PAP Schenker.

Prezes poinformował także, że w połowie roku ruszy rekrutacja pracowników produkcji, którzy znajdą zatrudnienie w jaworskiej fabryce. "Pierwsze rekrutacje już rozpoczęliśmy. Szukamy pracowników obsługi finansowej i działu personalnego" - powiedział prezes.

Fabryka mercedesa w Jaworze ma zatrudnić około 500 osób. "Około 20 procent z tej liczby to będą inżynierowie oraz pracownicy z wyższym wykształceniem, a pozostała część załogi to pracownicy produkcji" - powiedział Schenkel.

W piątek w Muzeum Regionalnym w Jaworze otwarto stałą wystawę poświęconą historii marki Mercedes-Benz. Jedną z atrakcji ekspozycji jest replika pierwszego na świecie silnika szybkobieżnego, skonstruowanego w 1884 r. przez Gottlieba Daimlera i Wilhelma Maybacha, który m.in. został użyty do modelu pierwszego motocykla. Zwiedzający mogą również zobaczyć ultranowoczesny silnik OM 654 - szczytowe osiągnięcie produkcji wysokoprężnych silników.

d350eb5

Inwestycję Mercedesa oficjalnie ogłoszono w październiku ubiegłego roku. Fabryka powstanie na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3). To obszar, który jest częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Teren przeznaczony pod inwestycje liczy tu ponad 460 hektarów.

Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. Niemiecki koncern Daimler AG na pierwszy etap inwestycji chce przeznaczyć ok. 500 mln euro.

W fabryce w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych.

Będzie to pierwszy zakład produkcyjny Mercedesa w Polsce. W 2015 r. Daimler zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągnął obroty rzędu 3,7 mld zł. W Polsce Daimler AG działa za pośrednictwem sześciu spółek, zlokalizowanych w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i w Komornikach.(PAP)

Piotr Doczekalski

d350eb5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d350eb5