Dolnośląskie/ Związkowcy w sporze zbiorowym z zarządem KGHM

2 tys. zł premii dla pracowników, podniesienie płac pracownikom produkcji oraz poprawy bezpieczeństwa pracy domagają się związkowcy z działającego w KGHM Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. We wtorek poinformowali, że weszli w spór zbiorowy z zarządem KGHM.

25.04.2017 16:05

Jak powiedział PAP przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) Ryszard Zbrzyzny, 10 kwietnia związek wysłał do władz miedziowej spółki postulaty płacowe, socjalne oraz związane z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa pracy.

"Domagamy się dwóch tysięcy złotych premii dla pracowników, wyrównującej kolejny już rok malejącą nagrodę za wypracowany zysk" - powiedział PAP Zbrzyzny. Związkowiec dodał, że kolejnym postulatem jest podniesienie płac dla pracowników produkcji poprzez ich przeszeregowanie. Zmiana zaszeregowania zdaniem związkowców powinna dotyczyć 25 proc. załogi miedziowego holdingu.

"Chcemy też zwiększenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz podniesienia bezpieczeństwa pracy" - mówił Zbrzyzny. Jego zdaniem górnicy w KGHM są za bardzo obciążeni pracą. "Za zwiększaniem wydobycia, nie idzie zwiększanie zatrudnienia" - powiedział związkowiec.

Zbrzyzny poinformował, że kolejnym krokiem w procedurze sporu zbiorowego będą negocjacje z zarządem KGHM, które mają odbyć się 9 maja.

Rzeczniczka KGHM Polska Miedź S.A. Jolanta Piątek powiedziała PAP, że zarząd spółki podejmie rokowania, aby rozwiązać spór w drodze porozumienia. Piątek podała również, że prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki ustosunkował się do postulatów związkowców w liście z 13 kwietnia.

Zarząd wskazał m.in., że wzrost wynagrodzeń w 2016 r. został zrealizowany zgodnie z porozumieniem stron zapisanym w zakładowym układzie zbiorowym pracy. Podkreślono, że tabela stawek zasadniczych wzrosła średnio o 3,55 proc. oraz przeszeregowano 22 proc. pracowników. Zarząd poinformował przy tym, że nagroda z zysku za 2016 r. będzie znacznie wyższa niż pierwotnie przewidywano.

Zdaniem Piątek, w trakcie tegorocznych negocjacji płacowych strona związkowa odrzuciła propozycję pracodawców dotyczącą przeszeregowań pracowników. "Możliwość przeszeregowań jest analizowana" - dodała.

Rzecznik przekazał również, że zarząd KGHM deklaruje współpracę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a bezpieczeństwo pracy jest dla niego priorytetowym wyzwaniem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)